Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek ?

Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek ?
Özellikle yeni anne olanlar çocuklarının gelişimi konusunda çeşitli endişeler taşımaktadırlar.

Bebeklerin genelinde gelişim süreci ilk 8-9 ay farklılık göstermez. Bu nedenle eğer bebek üç aylık olduğunda halen kafasını tutamıyor ise yada 7 aylık olduğu halde oturamıyorsa mutlaka bir doktora göstermeniz gerekmektedir. Fakat yürüme gelişimi böyle değildir.

Her çocuk için süreç farklılık gösterir. Kimi bebeklerde yürüme süreci 9 aylıkken başlasa da kimi bebekler için bebekler için 17-18 ayı bulabilmektedir.

Bebekler yürüme evresine geçinceye kadar farklı evrelerden geçer. Kimisi emekleyerek başlar daha sonra yavaş yavaş eşyalara tutunarak yürür ve sonrasında desteksiz olarak yürümeye başlar.

Bazı bebekler ise emeklemez poposunu sürükleyerek gider istediği her yere ve sonra önce destekli ardından desteksiz olarak yürümeye başlar. Kimi bebekler ise bu aşamaların hiçbirini geçirmeden doğrudan yürümeye başlar. Bu nedenle çocuğu emeklemeyen ebeveynlerin hemen paniğe kapılmasına gerek yoktur.


Bazı özel durumlar bebeğinizin geç yürümesine neden olabilir. Bu durumlar genetik yapısı, boy kilo oranı, yada erken doğum olmasıdır.


Ebeveynler bebeğin yürümesine yardımcı olmak için;
- Bebeklerinin mobilyalara tutunmasına engel olmamalı ama tutunduğu mobilyaların sağlam olduğundan emin olmalılar.
- Bebeklerine bacak kaslarını güçlendirecek minik egzersizler yaptırabilirler.
- Ağır ve sıkı ayakkabılar giydirmeyin. Özellikle de evin içerisindeyken olabildiğince yalın ayak dolaşmasını sağlayın.
- Bebeğinizin sevdiği, ilgisini çeken bir eşyayı alın ve size gelmesini sağlayın.


Eğer bebeğiniz yürümek için hiç çaba sarf etmiyorsa hemen panik yapmayın bu onun henüz yürümeye hazır olmadığını gösterir. Fakat çabaladığı ve artık yeterince büyüdüğü halde yürüyemiyorsa o zaman bir doktora göstermenizde yada uzman yadımı almanızda fayda var.

Keşfet