Bebek Nasıl Yıkanır? Bebeği Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Nasıl Yıkanır? Bebeği Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebekleri yıkamak ve temizlemek büyük önem taşır. Peki bebek nasıl yıkanmalıdır? İşte ayrıntılar...

Bebekler, doğduğu an ebe veya hemşireler tarafından ıslak bez yardımıyla temizlenir ve kıyafetleri giydirildikten sonra anne ile buluşturulur. Yani birçok hastane de bebek yıkanmaz. Bebek eve geldikten sonra ilk banyosu yaptırılır. Bebeğin banyo yapması içinde herhangi bir zaman veya şart yoktur. Her yeni doğan bebek, yetişkinler gibi yıkanabilir. Ancak su sıcaklığında kullanılacak şampuan veya sabuna kadar dikkat edilmesi gerekmektedir. Şimdi sizlerle yeni doğan bebeğin nasıl yıkanması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni doğan veya aylık hiç fark etmez, bebeği yıkamadan önce, bebekler için tasarlanmış üzerinde file olan bebek küveti almanızda fayda var. Bu tür küvetler, bebeği daha güvenli bir şekilde yıkamanıza yardımcı olacaktır. Eğer bu tür küvetlerden tahsis edemiyorsanız, derin olmayan herhangi bir leğen olarak tabir ettiğimiz eşyaları da kullanabilirsiniz.

Eğer bebek küveti yerine, leğen olarak adlandırılan ürünlerden kullanacaksanız, en az 1 kişiden destek almanızda fayda vardır. Çünkü üzerinde bebeği tutacak bir file olmadığı için, diğer kişinin bebeği, ense ve sırt bölgesinden desteklemesi gerekir.

Bebekler her gün yıkanabilir. Yine de haftada bir banyo yaptırmak yeterli olacaktır. Ancak yeni doğan bebekler her gün yıkanabilir. Fakat yeni doğan bebekler, yıkanmak üzere kıyafetleri çıkarıldığında, hızla vücut ısısında düşme olacağı için, oda sıcaklığının en az 25-26 derece olmasına özen gösterin.

Banyo suyu sıcaklığı ise 36-37 derece olması gerekmektedir. Ama yine de bileğiniz iç kısmı ile su sıcaklığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bebekler banyo yaptırılırken, saç derisi bir kereden fazla yıkanmamalıdır. Çünkü saç derileri hassastır ve yetişkinler kadar hızlı yağlanma ve kirlenme göstermez. Kullanacağınız şampuan veya jelin bebekler için üretilen; paraben, silikon ve herhangi bir kimyasal madde içermemesine özen gösterin.

Bebekler, 15 dakikadan fazla banyoda kalmamalıdır. Özellikle kış aylarında bu süreyi geçirmemekte fayda var.

Keşfet