Bebek Uyumuyorsa Ne Yapılabilir?

Bebek Uyumuyorsa Ne Yapılabilir?
Bebeğiniz eğer uyumuyor ve uykusuz kalıyorsa bu önerilere kulak vermelisiniz.

Her yetişkinin olduğu gibi bebeklerinde düzenli bir uykuya ihtiyacı var. Bebeklerde düzenli uyku, sadece gelişimleri için değil, ilerleyen yaşlarda alışkanlıklarını da etkileyeceği için oldukça önemlidir. Ancak bazı bebekler düzenli uykuyu kabul etmez. Bebeklerin uyumak istememelerinin sebepleri herhangi bir ciddi olmamakla birlikte gaz, şişkinlik, temiz olmayan bez veya diş ağrısı gibi sağlık sorunları olabileceği gibi, bebeğinizin sizinle daha fazla vakit geçirmek istemesi de olabilir.

Hadi gelin hep birlikte uyumayan bebeğiniz için neler yapabileceğinize bir bakalım.

Uykusu Olduğu Halde Bebekler Neden Uyumaz?

Genelde ilk aylarda bebeklerde görülen kolik yani gaz sancısı, diş çıkartma, kötü rüya, terk edilme korkusu, anne sütünden ayırma, temiz olmayan bez, açlık hissi ve benzeri birçok sebep bebeğinizin uykusu olduğu halde uyumamasına neden olabilir.

Zor Uyuyan Bebekler İçin Uyutma Yöntemleri Nelerdir?

Bebeğiniz eğer zor uyuyorsa bazı yapabileceğiniz basit ama etkili değişikliklerle bebeğinizin kolayca uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizi besledikten sonra gazını çıkartın ve sessiz, az ışıklı ve oda ısısı ılık denilebilecek seviye de sizin sıcaklığınız hissederek uyutmayı deneyin. Ilık bir banyo da bebeğinizin kolay bir şekilde uyumasına yardımcı olur. Ayrıca banyodan sonra bebeğinizi besleyerek, uyumasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğinizin Kolay Bir Şekilde Uyuması İçin Yapabilecekleriniz

Bebeğiniz uyumamak için inat etse de etmese de bu yöntemler ile ortamın havasını yumuşatarak bebeğinizin kolay bir şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin uyuma işlemini hızlandırmak için; ortamı sessizleştirin ve fazla ışıktan kurtulun. Bebeğinizin dikkatini çekebilecek cisimleri ortadan kaldırın. Uyuma ve uyunma zamanını sabit tutun.

Keşfet