Bebeklerde Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalı

Bebeklerde Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalı
Bebek büyürken de gelişiminin tam manasıyla sürebilmesi için gerekli olan gıda takviyesi, bebeğin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olmalıdır.

Bebek büyürken de gelişiminin tam manasıyla sürebilmesi için gerekli olan gıda takviyesi, bebeğin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olmalıdır. Protein, enerji, demir, vitamin ve mineral gereksinimine göre planlanacak olan bir beslenme düzeni bebeğin sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Ek gıdalarla başlamak bebeğin yeni tatları da denemesini ve öğrenmesini sağlar.

4. aydan önce başlanan gıda takviyesi bebekte sindirim sistemi sorunlarına yol açabilirken, 6.aydan geç başlanması da gelişim gerilikleri ile karşılaşılmasına neden olabilir.

Her bebeğin farklı ihtiyaçları olduğu bilinmeli ve ek gıdalara geçerken bu kuralın göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bebeklerin farklı tatlara alışması zaman alabilecek bir süreçtir. Bu esnada bebeğe bakan ebeveynin yılmadan ve kararlılığından vaz geçmeden denemelere devam etmesi başarı açısından büyük önem taşır. Yeni gıdalarla bebeğin az miktarlarda, tek tek ve yavaş yavaş tanıştırılması ilk öncelik olmalıdır. Yeni gıda denemesi esnasında bebeğin bu gıdaya karşı gösterdiği reaksiyonun yanı sıra bu gıdaya karşı alerjik bir reaksiyon oluşup oluşmadığının da gözlenmesi gerekir. Sorun yaşanmayan gıdalarda porsiyonlar artırılabilir ve yeni bir çeşide geçilebilir. Bebeğin keyifli olduğu dönemlerde yeni tatların denenmeye başlanması her zaman ideal sonucun yakalanmasına yardımcı olacaktır.

Bebek çok acıktığı süreçte yeni bir besini denemeyi kesinlikle reddedecektir.

Bebeğin dinlenmiş olduğu sürelerde ek gıdalara geçiş çalışmalarının denenmesi gerekmektedir. Kaşığa konan gıdanın önce dudağa değdirilmesi ve uygun hareketlerle yemeğe devam ettirilmesi gereklidir. Çok dibe itilen kaşık bebeğin öğürme refleksinin oluşmasına ve daha yeni başlamış bir çalışmanın hüsranla sonuçlanmasına neden olabilir. Sebze çorbaları ve cam rendede hazırlanmış meyve püreleri bebeğin ilk alıştırılacağı gıdalar arasında yer alır.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet