Bebeklerin Tırnaklarını Kesme İçin Öneriler

Bebeklerin Tırnaklarını Kesme İçin Öneriler
Annelerin yeni doğan ve daha büyük bebeklerde en çok çekindiği ve dikkat ettiği durum tırnak kesimidir.

Annelerin yeni doğan ve daha büyük bebeklerde en çok çekindiği ve dikkat ettiği durum tırnak kesimidir. Yeni doğan bebeğinizin tırnakları sanıldığının aksine çok serttir. İlk tırnaklarını kesmek de oldukça zordur. Bu yüzden yeni doğan bebeğinizin ilk tırnak kesimini mutlaka banyo sonrası yapmalısınız ki tırnaklar su ile biraz yumuşamış olsun. Bebeğinizin tırnakları minicik olsa da şaşırtıcı derecede hızlı bir biçimde uzar ve en az haftada iki kez kesilmesi gerekebilir. Bebeğinizin tırnak kesiminin zamanında yapılması çok önemlidir.

Tırnakları kısa ve düz tutarak kendini tırmalamasını gözlerine ve özellikle yüzünün herhangi bir yerine zarar vermesini engeller. Nesneleri tanımak, dünyası hakkında yeni bilgiler keşfetmek için sürekli ellerini kullanan bebeğiniz böylelikle daha güvende olur. Bebek yeni doğan bile olsa sürekli hareket halinde olan ellerin tırnağını kesmek oldukça zordur. Tecrübeli anneler bebekleri uyuduğunda sakince uyandırmadan tırnak keser, ıslak bir mendille eli temizlerler.

Tırnaklarını bu şekilde kesebilirsiniz:

  • Yumuşacık bir bebek törpüsü ya da bebek tırnak kesme makası kullanabilirsiniz.
  • Tırnağı keserken parmağın ucundaki deriyi kaldırmaktan kaçınmak için parmağın iç kısmına bastırarak kestiğiniz tırnaktan uzakta tutun.
  • Bazen yandaki deri minik de olsa kesilip kan çıkarsa paniklemeyin, sadece biraz basınç uygulayıp antibiyotikli bir merhem sürebilirsiniz.
  • Bebeğinizin ayak tırnakları daha geç ve yumuşak uzar. Ayda bir kesmek genellikle yeterli olur.
  • Bebeğinizin kendine özellikle yüz, göz ve göz çevresine zarar vermemesi için düzenli olarak tırnaklarını kesin. Tırnakları kısa ve düz tutun. Tırnak kesimi sonra ellerini mutlaka temizleyin. Mümkünse su ve anti bakteriyel sabunla yıkayın.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet