Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
Kış aylarında çocuklarda en sık rastlanan ve ailelerin en korktuğu hastalıklardan biri boğaz ağrısı olarak bilinmektedir. Özellikle de okula giden çocuklarda üst solunum yolu rahatsızlıkları yıl içerisinde bir kaç kez tekrarlayabilmektedir.

Kış aylarında çocuklarda en sık rastlanan ve ailelerin en korktuğu hastalıklardan biri boğaz ağrısı olarak bilinmektedir. Özellikle de okula giden çocuklarda üst solunum yolu rahatsızlıkları yıl içerisinde bir kaç kez tekrarlayabilmektedir. Boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile başlayan rahatsızlık bademciklere iltihaplanmaya kadar da gidebilmektedir. Uzmanlara göre çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer konusu ile olarak evde de uygulanabilecek doğal yöntemler bulunmaktadır. Doğal yöntemler ile hazırlanabilecek karışımlar, vitamin takviyesi ve en önemlisi de bol sıvı tüketilmesi boğazdaki ağrıyı azaltmak ve boğaz mukozasını rahatlatmak için oldukça mühimdir. Tabi ki daha ciddi seyreden yutkunamama, bademciklerde şişme ve ateşli ya da öksürük ile beraber gelen solunum yolu enfeksiyonlarında mutlaka bir uzmana baş vurulması gereklidir. Bu konu da dikkat edilmesi hastalığın seyrinin ciddiye gitmemesi açısından önemlidir.

Evde Yapılabilecek Basit Uygulamalar

Uzmanlara göre çocuklarda boğaz ağrısı sebebi bakteri kaynaklı ise daha da ilerleyerek yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Boğaz ağrısının bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olduğu yapılacak boğaz kültürü ile anlaşılabilmektedir. Eğer boğazdaki şikayetler virüs kaynaklı oluşmuş ise evde uygulanabilecek doğal yöntemler de faydalı olabilmektedir. Evde basit yollarla hazırlanabilecek ve hem boğaz ağrısına faydalı olabilecek yöntemlerden kısaca bahsedecek olursak, ilk olarak sıvı tüketimi konusunda dikkatli olunmasını söyleyebiliriz. Çocuğun yutkunması her ne kadar güç bile olsa ılık halde hazırlanacak sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Hazırlanan karışımın soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat edilmesi gereklidir. Yutkunma zorluğuna karşı çorba gibi sulu yemekler ya da püre gibi daha yumuşak yiyecekler hazırlanması da çocuğun yemesi açısından önemlidir. Daha katı yiyecekler boğazdaki ağrıdan kaynaklı daha zor yutulmakta bu da çocuğun yeme isteğini engellemektedir. Bu durum da hastanın daha güçsüz kalmasına yol açabilmektedir. Aslında bunlar küçük ayrıntılar gibi görünse de çocuk rahatsızlıklarında ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler arasındadır.

Boğaz ağrısını tetikleyen sebeplerden biri de oluşabilecek kuruluk olduğu için çocuğun bulunduğu odanın kalorifer peteğinde mutlaka su bulundurulmalıdır. Bu şekilde nemlenen ortamda uyuyan çocuk hem daha rahat nefes alabilecek hem de boğaz kuruluğu yaşamayacaktır. Boğaz ağrısı olan çocuğa vitamin olsun diye mandalina ve portakal gibi ekşi meyveler verilmemelidir. Bu meyveler boğazdaki tahrişi daha da arttırabilmekte ve ağrının çoğalmasına neden olmaktadır. Çocuğun yaş aralığı uygun uzmanlar boğaz ağrısı için ballı ıhlamur ya da bal ve zencefil karışımını da önermektedir. Ayrıca uzmanların önerebileceği boğaz spreyi de boğaz mukozasını rahatlatabilmekte ve gıcık oluşmasını engelleyebilmektedir. Boğaz ağrısı rahatsızlığı olan çocuğun bir süre evde dinlenmesi de hem enfeksiyonun ilerlememesi için hem de okuldaki diğer çocuklara bulaşmaması açısından hassas bir konudur.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet