Emziren Anneler İçin Sağlıklı Atıştırmalık Tavsiyeleri

Emziren Anneler İçin Sağlıklı Atıştırmalık Tavsiyeleri
Anneler emzirme döneminde yoğun kalori harcarlar. Harcadıkları bu kalorileri de sağlıklı bir şekilde geri almak isterler. Çünkü bebekleriniz emziren anneler sütünün az olmasını istemez.

Anneler emzirme döneminde yoğun kalori harcarlar. Harcadıkları bu kalorileri de sağlıklı bir şekilde geri almak isterler. Çünkü bebekleriniz emziren anneler sütünün az olmasını istemez. Bu nedenle kaybettikleri enerjiyi az az ama sık sık beslenerek geri almaları gerekir.

Emziren annelerin günlük beslenme planları 3 ana, 2 ara öğün şeklinde planlanmalıdır. Emziren anneler için sağlıklı atıştırmalıklar, besin değeri yüksek ancak doymuş yağ, şeker ve kalori açısından düşük yiyecekler olmalıdır. Yediğiniz yiyeceğin besin değerinin de yüksek olması gerekmektedir. İşte anneler için sağlıklı atıştırmalıklar.

Yulaf

Yulaf iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Yulaf uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu nedenle gün içerisinde enerjik olursunuz aynı zamanda süt miktarınızı artırır. Yine yulaf sütün süt kanallarından ilerlemesini hızlandıran bir yiyecektir.

Yulaf yüksek miktarda posa ve lif içermektedir. Bu nedenle sindirim sistemini düzenlemede yardımcı olur. Ara öğün olarak tercih edebilirsiniz. 3 yemek kaşığı yulafa yoğurt ve meyve ekleyerek tüketebilirsiniz.

Havuç

Havuç, içerisinde fitoöstrojen ve ösrtojen bulundurur. Bu nedenle sütünüzü artırmaya yardımcı olur. Östrojen hormonu aynı zamanda meme dokusu içerisinde bulunan süt kanallarının gelişmesine yardımcı olur. Havuç yanında salatalıkta oldukça güzel bir aperatif olacaktır.

Avokadolu Kızarmış Ekmek

Avokado içerisinde faydalı yağlar içeren bir meyvedir. Bu nedenle uzun süre tokluk sağlar. Aynı zamanda içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Olgunlaşmış avokadoyu ezin ve içerisine tuz, limon, zeytinyağı ve karabiber ekleyerek iyice karıştırın. Kızartmış olduğunuz ince bir dilim ekmeğin üzerine hazırlamış olduğunuz bu karışımdan sürerek tüketin.

Fıstık Ezmeli Armut Dilimleri

Fındık ezmesi oldukça faydalı bir yiyecektir. İnce ince dilimlenmiş armutlarınızın üzerine fındık ezmesi sürerek tüketmek emziren anneler için güzel bir aperatif olacaktır. Armut ve fındık ezmesinin birleşimi ile oluşan bu lezzet hem sizi uzun süre tok tutacak hem de süt üretimine katkıda bulunacaktır.

Patlamış mısır

Patlamış mısır oldukça kolay hazırlanan bir atıştırmalıktır. Mısır hem az kalorilidir hem de uzun süre tokluk hissi sağlar. Ancak mısırınızı hazırlarken yağ kullanımını oldukça azaltmanız gerekir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet