Evhamlı anneler için önemli öneriler

Evhamlı anneler için önemli öneriler
Anneler bebeklerini daha dünyaya getirmeden evhama kapılır. Aslında evham olarak belirtilen durum annelerin yaşadığı kaygı durumudur.

Bu tür anneler sürekli çocuklarının başına bir şey gelecekmiş gibi davranıp, onların her adımın peşinden koşturma ve duydukları kaygıyı da çocuklarına fazlasıyla yansıtmaktadır. Eğer çocuğunuza sürekli ‘’Aman yavrum dikkat’’, ‘’Düşersin yapma’’, ‘’Bir yerin ağrır’’ gibi cümleleri kullanıyorsanız siz bu anne grubunda yer alıyorsunuz. Eğer evhamlı anne grubundaysanız aman dikkat!

Çocuğunuz sizin için elbette çok kıymetli ve sürekli ona zarar gelmemesi için çaba gösteriyorsunuz. Fakat siz böyle davrandığınızda çocuğunuza yaşamın kötü olduğunu kendisine dikkat etmesi gerektiğini ve sürekli tehlikede olduğunu hissettirmiş oluyorsunuz. Bu da çocuğunuzun gelişiminde kötü bir yöntem oluyor.

İleride bu şekilde yetiştirdiğiniz çocuğunuz kendisine özgüven duymayacak ve siz olmadan hiçbir şey başaramayacak. Ayrıca siz bu şekilde davrandıkça çocuğunuzun bireysel karar almasını ve ayakları üzerinde durmasını engellemiş oluyorsunuz. Tüm bunlara neden olmamak için sürekli çocuğunuzla ilgili kaygı duymayı bırakmanız gerekiyor. Nihayetinde bazen düşüp bazen kalkarak çocuğunuzun yaşam boyu siz olmadan da ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi gerekiyor.

Keşfet