Gebelikte İlaç Kullanımı Hamilelikte Hangi İlaçlar Güvenli

Gebelikte İlaç Kullanımı Hamilelikte Hangi İlaçlar Güvenli
Aslında en ideal olanı hamilelikte hiç ilaç kullanmamaktır. Çünkü plasenta yoluyla anneden bebeğe direkt geçme durumu söz konusudur.

O yüzden yediklerine içtiklerine dikkat etmelidir. Mecbur olmadığı sürece hamilelikte hiç ilaç kullanmaması daha iyidir. Fakat bazı durumlarda mecburi ilaç kullanımları gerekebiliyor. Mecburi durumlarda mesela ağrı kesici kullanılabilir. Bir rahatsızlık durumunda kadın doğum uzmanına gidilip onun önerdiği ilaçlar kullanılabilir.

Hangi İlaçlar Kullanılmalı?

Doktorun önerdiği her türlü ilaç kullanılabilir. Özellikle parol gebelikte belki de en çok kullanılan ilaçtır. Ağrı kesici özelliği taşır. Aynı zamanda da ateş düşürücüdür. Yine minoset de verilen ilaçlardan biridir.

Hamilelikte ayrıca kullanılan ilaçlardan biri de kan ve demir ilaçlarıdır. Demir ilaçları illaki anne adayının demir eksikliğinden kaynaklı olarak verilmez. Hamilelik, anne adayının demir ve kan eksikliği yaşayabileceği bir süreç olması dolayısıyla hamilelere önerilir. Ayrıca hamilelerin doğum esnasında kan kaybı yaşamaması adına onlara demir takviyesi yapılabilmektedir.

Kalsiyum ve magnezyum ilaçlarının takviyesi de önerilir. Ancak bu magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde önerilebilir. Bu konuyu da yine doktorla görüşmek gerekir. Eğer doktor kullanılması gerektiğini söylüyorsa magnezyum ve kalsiyum desteği alınabilir. Ama kendi kafamıza göre hareket etmemekte fayda vardır.

Annede yeterli miktarda kalsiyum yoksa bebeğin kalsiyum ihtiyacı annenin depolarından karşılanacaktır. Bu da anne açısından birtakım sorunlar oluşturabilir. İleride kemik erimesi veya diş sorunları ile karşı karşıya kalabilir. O yüzden anne adaylarının kalsiyum gereksinimlerini karşılamaları gerekmektedir.

En sağlıklısı anne adaylarının hiç multivitamin tarzı şeyleri kullanmayıp, vitaminlerini doğal besinler yiyerek karşılamasıdır. Bu konuda anne adayı araştırmalar yapabilir. Vitamin deposu besinleri temin edip onları tüketebilir. Bol bol doğal meyve ve sebze tüketimi anne adayları için iyi olacaktır. Ayrıca meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek de daha sağlıklıdır.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Folik asit, mercimek, ceviz, fındık ve fıstık gibi gıdalarda bulunur. Fakat gebe, bu besinlerle folik asit ihtiyacını karşılayamayacağı için günlük olarak folik asit alması gerekebilir. Folik asit vücutta depolanan bir vitamin olmaması dolayısıyla günlük alınabilir. Ayrıca hamilelikten önce de folik asit kullanımına başlanabilir.

Keşfet