İnatlaşan çocuklara karşı nasıl davranılmalı!

İnatlaşan çocuklara karşı nasıl davranılmalı!
Sizinle inatlaşan çocuğunuza nasıl yaklaşmalısınız ve nesil davranmalısınız!

Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa, ona dengeli davranmalısınız. Annesi ve babası olarak tutarlı yaklaşmalısınız. Çocuğunuza kararlı olduğunuzu hissettirmelisiniz. İnatlaşmaya başladığında fazla ilgi göstermemeye çalışın. Bekleyin sakinleştikten sonra ilgi göstermelisiniz. Hayır onu yapma şunu yere atma diyerek yaklaşmamaya çalışmalısınız. Daha çok sen onu yapmazsın yere atmazsın gibi sözlerle yatıştırmalısınız.

Eğer kalabalık bir ortamdaysanız ve çocuğunuz inatlaşıyor, ise, sakın çevre insanlar olduğu için geri adım atmamalısınız. Biraz bekleyin ve daha sakin bir yere gittiğinde sakinleştirmeye çalıştırmalısınız.

İstediğinizin aynı olduğunu bilmesini sağlamalısınız. Çocuğunuzu sakinleştirmek için tehdit edici kelimeler kurmamalısınız. Böyle davranırsanız daha da asabileşeceğini unutmamalısınız. En kolay yoldan dikkatini başka yöne çekmeyi deneye bilirsiniz. Çocuğunuzu cezalandırmak için kesinlikle ona böyle yaparsan seni sevmeyiz gibi sevgisizlikle tehdit etmemelisiniz. Sabırlı olmalısınız çocuğunuzun özgürlüğe ihtiyacı olduğu kadar, kuralları bilip o kurallara uymaya da ihtiyacı vardır. Çocuğunuza karşı sakin ve tutarlı davranmalısınız. Çözüm üretmeye çalışarak çocuğunuzun inatlaşmayı alışkanlık haline getirmesinin önüne geçmeniz gerekmektedir. Eğer inatlaşan çocuğunuza baskı uygulayarak üzerine gitmeye çalışırsanız, ipin ucunu tamamen kaybetmiş olursunuz. Unutmayın sabırlı olmalısınız!

Keşfet