Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Normal Doğum mu Sezaryen mi?
Bu konu hakkında çok fazla söylemler var. Bu söylemlerin ortaya çıkma nedeni ise doğum yapan annelerimizdir.

Çünkü herkes kendi başına gelenleri anlatıyor. Dolayısıyla diğer kişilerde aynısı benim başıma da gelebilir korkusu yaşıyorlar. Ancak herkesin de bildiği gibi her insanın beden yapısı aynı değildir.

Bu nedenle bir kişiye sezaryen lazım gelmezken diğer bir anneye gerekebilir. Yani normal doğum mu yoksa sezaryen mi? Sorusuna cevap vermek gerçekten zor. Ancak sağlıklı bir annenin normal doğum yapmasından yanayız. Burada örnek vermek gerekirse çok zayıf bir anne ve rahminin dar olduğu izlenmekte.

Doğum esnasında çocuk daha büyük olması nedeniyle burada sezaryen tercih edilebilir. Tabi doktorun kararıyla. Aynı şekilde başka bir anne zayıf ama çocukta aynı orantıda normal doğum yapabilirler. Yani zayıflık ve şişmanlıkla pek ilgisi yoktur. Burada anne adayı ve bebek için hangisi sağlıklı olacaksa o tercih edilmelidir.

Doğumlarda Bilgi Kirliliğine Dikkat

Anne adayları doğum yaklaştıkça acaba normal doğum mu, yoksa sezaryen mı seklinde tercih etmekte tereddüt ederler. Kimileri normal olsun diye sürekli doktoru rahatsız edecek şekilde davranır. Ancak bunun nedeni çevresel faktörler ve internetten duyulan bilgi kirlilikleridir.

Bu nedenle bu gibi söylemlerden uzak durulmalıdır. Burada ilk önce bilmemiz gereken sezaryen tercihe göre yapılmaz ancak doktorunuz bir tehlike söz konusu olduğunda sizi bunu açıklayarak sezaryen yapılması gerektiğini belirtir. Ebeveynlerin tercihiyle de sezaryen yapılabilir ancak bu pek tavsiye edilmez. Ebeveyn eğer sezaryen istiyorsa hastaneye sezaryanı kabul ettiğine dair imza vermesi gerekiyor.

Sezeryanın Ne Gibi Zararları Var?

Sezaryan aslında anne için kolay bir doğum gibi görünsede sonrada zorluğu ortaya çıkar. Normal doğum yapanlar en geç 1 güne ayağa kalkarken, sezeryanlar 1 haftadan önce kendine gelemezler. Bunun yanında normal doğumda çocuğun beyin gelişimi makattan çıkarken de devam eder. Burada tam tamamlanamayan sezeryan bebekler daha huzursuz ve hiperaktif olabilirler. Diğer bir durum ise çocuğun bağışıklık sistemidir. Çocuklar doğum esnasında gelişimlerini tamamlamaya devam ederler. Bu nedenle sezeryanlı bebekte bağışıklık tam kazanılmadan dünyaya gelir. Bu nedenle sezeryanlı bebekler daha çabuk hasta olurlar.

Keşfet