Pişik Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pişik Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Merhaba Sevgili Anneler ve Babalar, Hayatımızın en önemli varlıkları bebeğimizin, sağlıklarını korumak anne ve babaların en büyük görevlerinden biridir.

Bebek sahibi her anne ve babanın en büyük sorunlarından biri pişiktir. Bebeklerin sık sık pişik olmasıyla hem anne babalar hem de bebekler huzursuz olmaktadır. Bu nedenle anne ve babalar hemen pişiğin tedavisi için farklı farklı yöntemler denemektedir. Bu yollardan en etkili olanı da pişik kremleridir. Pişik kremleri yapı olarak nemlendirici ve temizleyici özelliktedir. Fakat günümüzde her pişik kremini satın almamak gerekiyor. Pişik kremi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurları gelin hep beraber öğrenelim.

Eğer bebeğinizin pişik sorununu çözmek istiyorsanız kesinlikle alkol içeren sıvılar kullanılmamalıdır. Mesela ıslak mendil ve kolonya gibi alkol içeren malzemelerle pişik sorununu çözmeye kalkışmayın. Aksi taktirde bebeğinizin daha fazla acı çekmesine neden olup, huzursuz olmasına neden olabilirsiniz. Pişik olan bölgede sabun ya da bebek şampuanları vb. maddeler de kullanılmamalıdır. Pişik oluşan bölgeyi kuru ve serin tutmak gerekir. Hatta mümkünse açıkta tutmaya çalışın.

Doktorlar pişik kremi seçerken çok dikkatli olunması yönünde anne ve babaları uyarıyor. Yani bazı pişik kremlerinde bebeğinizde sağlık sorunları oluşturabilecek maddeler bulunmaktadır. Eczanelerden almadan önce içeriğini dikkatlice incelemelisiniz. Özellikle kortizon hormonu içeren pişik kremlerini tercih etmeyiniz.

Peki kortizon hormonu nedir, neden zararlıdır?

Kortizon bir hormon çeşitidir. Normalde hiçbir zararı olmayan kortizon hormonu, pişik kremiyle birleştiği zaman bebeğinize ciddi zararlar verebilir. Bebeğinizin böbrek sağlığını düşünüyorsanız kortizona hayır diyoruz!

- Pişik kremi alırken renksiz ve parfüm içermeyen kremleri tercih etmelisiniz.
- Pişik kremi alırken çinko oksit içeren kremler bebeğiniz için daha faydalı olacaktır.
- Eğer kullandığınız pişik kreminden memnun değilseniz ve ne kadar önlem alırsanız alın bebeğiniz hâlâ pişik oluyorsa çocuk doktoruna başvurmanızı öneririz.

Keşfet