Bu yiyecekler tekrar ısıtılmamalı. Zehirliyorlar

Bu yiyecekler tekrar ısıtılmamalı. Zehirliyorlar
Yiyeceklerin tekrar ısıtılması onların besin değerini düşürdüğü gibi aynı zamanda zehirlemeye de yol açabiliyor. İşte tekrar ısıtılması sakıncalı olan yiyecekler.

İlk Bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde havalar giderek ısınacak. Kış aylarında belki yiyeceklerin dışarıda olması pek sorun olmayabiliyor eğer ev pek sıcak değilse.. Ancak yaz aylarında besin zehirlenmeleri oldukça yüksek seyrediyor.

Çok sayıda beslenme uzmanı ise yiyecekler konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Özellikle çalışan kişiler evde yemek yaparken iki ya da üç günlük yemekler yapabiliyorlar. Sonrasında ise yaptıkları yemekleri ısıtıyorlar ertesi gün. Fakat dolapta bile olsa önceden yapılmış bazı yemeklerin tekrar ısıtılmaması gerekiyor.

Hem besin değeri gittiği gibi hem de besin zehirlenmesine yol açabiliyorlar. Özellikle bazı besinler var ki tekrar ısıtıldığında yoğun bakıma kadar götürebiliyor. Bu yüzden ister fazladan yaptığınız yemek olsun ister dünden kalan yemek olsun ısıtırken dikkat etmekte fayda var. İsraf olmasın diye ısıtıp tekrar tükettiğiniz yemek belki de sonunuz olabilir.

Habertürk gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde yeniden ısıtılması sakıncalı olan besinlere yer verildi. Bu besinler arasında her gün soframızdan eksik olmayan bazı yiyeceklerde bulunuyor. İşte asla tekrar ısıtılmaması gereken o yiyecekler.

Ispanak ve diğer yapraklı sebzeler


Yetiştikleri yere bağlı olarak yüksek derecede nitrat içerirler. Nitratın kendisi tamamen zararsızdır; ancak bazıları kanserojen oldukları bilinen nitritlere ve nitrozaminlere dönüştürülebilir.

Bu durum, kan dolaşımının oksijen taşıma yetisini etkileyebilir ve küçük çocuklarda 'Mavi bebek sendromu' adındaki bir rahatsızlığı tetikleyebilir.

Dolayısıyla ıspanağı tekrar ısıtmaktan mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor.

Mantar
Mantarın yapısında bulunan proteinler, enzimler ve mikroorganizmalar tarafından kolaylıkla parçalanabilirler.

Doğru şekilde muhafaza edilmediklerinde ise hızlı bir şekilde çürüyebilir ve tekrar ısıtıldıklarında mideye rahatsızlık verebilirler.

Ancak buzdolabında 24 saatten fazla olmayacak şekilde saklanmaları ve tavsiye edilen 70C'de tekrar ısıtılmları genelde sorun yaratmaz.

Patates


Tekrar ısıtılmış patateslerin sorunu, ısıtma işlemi değil, pişen patateslerin nasıl saklandığıdır. Buzdolabına konmadan oda sıcaklığında bırakıldıklarında, şartlar Clostridium botulinum (botülizm) gelişimi için uygun olur - özellikle de folyo ile sarılıp oksijenden uzak tutulduklarında.

Patatesi tekrar ısıtmak bunları her zaman yok etmez. Bu yüzden önemli olan, patatesi güvenli bir şekilde muhafaza etmektir.

Pirinç


Pişmiş pirincin nasıl saklandığı, tekrar ısıtma işleminden daha önemlidir. Pirinç oda sıcaklığında bırakılırsa, sporlar artar ve kusmaya ya da ishale sebep olan zehirler üretebilir. Pirinci tekrar ısıtmak bu zehirleri yok etmez.

Tavuk


Yumurtada olduğu gibi tavuk ve diğer kümes hayvanlarının etlerinde de standart olarak bir miktar salmonella bulaşımı görülür. Bu durum özellikle besinin her yerine sıcaklık dalgaları gibi eşit derecede nüfuz etmeyen mikrodalga fırında ısıtmada sorun yaratabilir, yani yiyeceğin bazı kısımları diğerlerinden daha hızlı pişer.

Bu nedenle eti aralıklarla çevirerek içinin ve dışının eşit derecede pişmesini sağlamak önemlidir.

Tavuk etini tekrar ısıtmak, kırmızı ete kıyasla pek tavsiye edilmez çünkü protein açısından kırmızı ete göre daha yoğundur ve tekrar ısıtıldığında farklı şekilde parçalanan proteinler mideyi rahatsız edebilir.

Bu listedeki yiyecekleri sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların da yararlanmasını sağlayın. Unutmayın sağlık her şeyden önce gelir.

Keşfet