D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?
Kandaki kalsiyum, fosfor seviyelerinin korunmasına ve kemikleri güçlendiren D vitamini, dişlerin ve yeni kemiklerin oluşumu için de önemlidir.

Çocuklarda D vitamini eksikliği raşitizm, kemik deformiteleri ve diş hasarına neden olabilir. Yetişkinlerde D vitamini eksikliği osteomalazi, kırıklar ve diş çürümesine neden olabilir. Bebekleri, yaşlıları, koyu tenli, güneş ışığına az maruz kalan, zayıf yağ emilimi, inflamatuar bağırsak hastalığı ve böbrek yetmezliği olan kişilerde D vitamini eksikliği riski artar. D vitamini sentezi için güneş ışığı gereklidir. Mantar, somon, uskumru, sardalye, ton balığı ve yumurta D vitamini kaynaklarıdır.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

Yağlı balık eti ve morina karaciğeri yağı en iyi D vitamini kaynaklarıdır. Hayvansal gıda alımı dokulardaki D vitamini miktarını etkiler. Bu nedenle sığır karaciğeri, peynir ve yumurta sarısı başta vitamin D3 ve onun metaboliti 25 (OH) D3 olmak üzere az miktarda D vitamini içerir. Mantarlar farklı miktarlarda D2 vitamini sağlar. portakal suyu, süt , tereyağı ,peynir vb. gibi güçlendirilmiş gıdalar da mükemmel D vitamini kaynaklarıdır.

Keşfet