Dukan diyeti hakkında pek bilinmeyenler! Bilinen tüm ezberler bozuldu

Dukan diyeti hakkında pek bilinmeyenler! Bilinen tüm ezberler bozuldu
Dukan diyeti, 30 yıl önce oluşturulmuş yüksek proteinli bir diyetin, proteini koruyan yeniden düzenlemesidir.

Neleri içerir?


4 aşamadan oluşur. İlk aşamada yağsız dana eti, tavuk ve hindi, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve az yağlı süt ürünleri tüketilir.

İkinci aşamada sadece protein içeren öğünlerin, alternatif protein ve protein olmayan nişastalı sebzelerin tüketilmesini ve beş günlük döngüler halinde yemek yemeyi içerir.

Üçüncü aşamada her gün bir porsiyon meyve, iki dilim kepekli ekmek ve yağsız beyaz peynir tüketilir. Aynı zamanda biraz nişastalı yiyecekler yemekte özgürsünüz ve haftada 2 günü hediye günü ilan ederek istediğinizi yiyebilirsiniz.


Son aşamada, sadece protein alımına ayrılan haftada bir gün dışında normal beslenmeye devam edilir.

Nasıl çalışır?

İlk aşamada esas olarak su kaybına bağlı olarak hızlı kilo kaybına sebep olur. Proteinin kalorisi düşüktür, bu nedenle diyetin kalorisi de düşük olacaktır. Proteinlerin karmaşık doğası, vücudun onları başka herhangi bir gıda ile işlediğinde daha fazla kalori yakmaya olanak sağlar.


Artıları nelerdir?

-Hızlı kilo kaybı gerçekleşir

-Aç kalmanız gerekmez

-Birçok diyet yoğun bir egzersiz programını içerir. Dukan diyetinde 20-30 dakikalık bir yürüyüş yeterlidir ve şiddetle tavsiye edilir.

Eksileri nelerdir?

-Ağız kokusu

-Bütün gıdalarla sağlıklı bir ilişki geliştiremezsiniz. Bazı doktorlar, yiyecekleri kesip ardından geri almanın sağlıklı ve uzun vadeli çözümler içermediğini savunuyor.
-Katı kurallar kısıtlayıcıdır, bu nedenle uygulamak zor olabilir.

-Dehidrasyon, özellikle başlangıç ​​aşamasında bir yan etki olarak kötü ruh hali ve uyuşukluğa neden olabilir.

-Entegrasyon aşamasına ulaşmak aylar alabilir ve meyve ve zeytinyağı gibi bazı sağlıklı gıdaların uzun süre elimine edilmesi gerekebilir.

-Uzun süre yüksek proteinli bir diyet uygularsanız sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Vücutta karaciğer veya böbrek sorunlarına yol açabilir çünkü proteindeki atık ürünler ortadan kaldırılırken bu organların zorlanması neden olabilir.

Keşfet