Glutamin Nedir ? Neden Gereklidir ? İşte size Glutamin hakkında bilgiler

Glutamin Nedir ? Neden Gereklidir ? İşte size Glutamin hakkında bilgiler
Bu yazıda sizlere glutamin ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa anlatmaya çalışacağız. En iyi glutamin hangi yiyeceklerde bulunur bu yazıda öğrenebileceksiniz.

Glutamin Nedir?

Glutamin aslında vücudumuzda doğal olaraktan bulununsan amino asitlerden sadece bir tanesidir. Protein yapı taşı olan ve bağışıklığın en önemli parçasından biridir. İnsan vücudu bu amino asidi aslında kendisi de üretir. Âmâ birçok gıdadan da alabilirisiniz. Glutamin amacı protein için yapı taşı olmaktır. Bağırsak sağlığı ve bağışıklık fonksiyonuyla ilgili olan Glutamin, birçok internet sitesinde Glutamin takviyesi olaraktan bulunur. Tabii ki doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Glutamin ile ilgili olan gerek şeyleri bu yazıda aktaracağız.

Glutamin Ne işe Yarar?

Bir amino asit olan Glutamin vücut için çok gerekli bir yapıdır. Amino asitler vücutta oldukça fazla görevi olan molekülerdendir. Asıl amaçları ise protein için yapı taşı olmaktır. Proteinler bu anlamda vücut için oldukça önemlidir. Kanda ve diğer vücut sıvılarında en fazla bulunan amino asitlerdir.

Glutamin İşlevi?

Glutamin önemli işlevi bağışıklıktaki rolüdür. Bazı bağırsakta bulununsan hücreler ve Beyaz kan hücreleri de beraberinde önemli bir yakıt üreticisidir. Vücutta oluşan çeşitli fiziksel yaralanmalar, fiziksel oluşan yanıklar ve bazı ameliyatlar nedeniyle kandaki seviyesi düşebilir. Vücut eğer glutamin ihtiyacı, üretimden daha fazlaysa, vücut amino asidin fazlasını serbest bırakmak adına kas ve çeşitli mevcut protein depolarını parçalamak ister. Eğer vücutta glutamin seviyesi çok düşerse bağışıklık sisteminin işlevi tehlikeye girer. Bu sebepten ötürüdür glutamin yüksek diyetler veya glutamin takviyelerini alırken genellikle büyük yara alma sonrası reçete ile verilmektedir. Doktordan tavsiye almak gerekir.

Keşfet