Güçlü Bir Hafıza İçin Tüketmeniz Gereken 5 Süper Yiyecek

Güçlü Bir Hafıza İçin Tüketmeniz Gereken 5 Süper Yiyecek
Bazı yiyecekler gerçekten de beyni güçlendirir ve korur. İşte beyni geliştirip hafızayı koruyan yiyecekleri sıraladık.

Bazı yiyecekler hafızayı güçlendirmesi ve beyin sağlığını korumasıyla bilinir. Elbette herkesin bildiği üzere bu besinlerin başında ceviz gelir. Ceviz, sadece beyine benzediği için değil, içeriğinde barındırdığı E vitamini, melatonin ve polifenol sayesinde güçlü bir antioksidan kaynadığıdır. Bu vitamin ve mineraller de hafıza için son derece önemlidir. Peki hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığını koruyan diğer besinler nelerdir? İşte tüm detaylarıyla hafıza için tüketilmesi gereken 5 besini sıraladık.

Hafızayı Koruyan 5 Besin

Ispanak

Ispanak, yeşil yaprakları sebzeler arasında en faydalısıdır. İçeriğinde barındırdığı E vitamini ve B gurubu vitaminler sayesinde beyin hücrelerini koruma görevi görür. Ayrıca ıspanak ailesinden olan pazı da aynı görevi görmektedir.

Yumurta

A, D, B12 ve B grubu diğer vitaminler bakımından zengin olan yumurta, beyinden sinyal alıp göndermeye yardımcı olan tirozini içerir. Bu sayede vücut uyanık kalır.

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana, hafızayı canlandırmak için gerekli olan polifenolleri barındırır. Bu sayede Alzheimer gibi ciddi bir sağlık sorununun önüne geçmede veya tedavisinde doğal bir yardımcı görevi görür. Ayrıca kırmızı soğan da aynı görevi görerek, hafıza sağlığını korumaktadır.

Tam Tahıllar

Esmer pirinç, yulaf, tam buğday ve darı gibi bazı tam tahıllılar B6, B12 ve folik asit bakımından zengindir. Bu vitaminler konsantrasyonu arttırırken, hafızayı da korumaktadır.

E Vitamini

E vitamini bakımından zengin olan sebze, meyve veya hayvansal gıdalar beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Badem, brokoli, ceviz, kivi, mango ve domates bunlardan sadece birkaçıdır.

Kaynak: Posta

Keşfet