Muhteşem Besin Deniyordu.. Tahin ile pekmezi karıştırmanın zararları

Muhteşem Besin Deniyordu.. Tahin ile pekmezi karıştırmanın zararları
Tahin ve Pekmez en faydalı besin olarak öneriliyor. Ancak gereğinden fazla tüketilmesi durumunda vücuda zarar verdiği belirtildi.

Cumhuriyet gazetesi tarafından yayınlanan bir haber şaşkınlık yarattı. En faydalı besinlerden biri olarak gösterilen tahin ve pekmez gerçekten faydalı mı?

İddialara göre bu iki besini karıştırarak tüketmek az ölçüde tüketilirse faydalı olabilirken gereğinden fazla tüketilmesi durumunda zararlı olabiliyor. Bir çok beslenme uzmanı tüketilen her besinin gereğinden fazla yenilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Tahin ve Pekmezde onlardan biri. Bu ikili özellikle kış aylarında az tüketildiğinde vücuda sağladığı faydalarla biliniyor.

Bağışıklık sistemini koruyan besinler arasında gösterilen tahin ve pekmez karışımı kesinlikle gereğinden fazla tüketilmemeli.

Peki büyüklerimizin dahi sofrasından eksik olmayan bu muhteşem ikilinin ne gibi zararları olabilir ki? Onu da Cumhuriyet gazetesi, Milliyet gazetesinin Pembenar ekinden derlemiş olduğu haberle ayrıntılı bir şekilde sıralamış.

İşte Gereğinden fazla Tahin - Pekmez tüketmenin pekte bilinmeyen zararları.

Şeker yüklemesi Tahinin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunuyor. Pekmezin içerisinde de şeker. Bu ikili bir araya geldiğinde sağlığımız için faydalı değil zararlı bir besine dönüşüyor. Kilo almak istemiyorsanız ve vücudunuza yağ ve şeker yüklemesi yapma gibi bir durumunuz yoksa ayrı ayrı tüketilmesi daha sağlıklı olabilir.

Vücuttaki suyu tutuyor Tahinin içerisinde yüksek miktarda protein bulunuyor. Bu da böbrek rahatsızlığı yaşayan insanlar için olumsuz etki oluşturmakta.

Pekmez içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker ise şeker hastaları için tehlike. Vücutta şişkinliğe sebep olabilir Bu ikili sık sık tüketildiğinde vücudun belli bölgelerinde şişliklere neden olabiliyor.

Bu şişkinlikler genellikle elde ayakta ve yüzde meydana geliyor. Ayrıca karın bölgesinde de bu sorunlar oluşabilmektedir.


Kanser hastalıkları Kışın bağışıklığı güçlendirmek için her gün fazla miktarda tüketilen pekmez, sağlığınız için ciddi bir risk oluşturuyor. Pekmezin içerisinde yoğun miktarda bulunan şeker ve yağ, ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebiliyor.

Kilo aldırıyor Pekmezin içerisinde bulundurduğu şeker miktarının fazla olması, kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kilo almak isteyen kişiler için oldukça iyi bir besindir. Günde 1 kaşık pekmez yemek bile, ay sonunda bir kilo olarak geri dönebilmektedir.

Kaynak: pembenar - Milliyet

Keşfet