Anemi Nedir ve Neler İyi Gelir?

Anemi Nedir ve Neler İyi Gelir?
Anemi kana kırımızı rengini veren ve oksijenin hücrelere taşınmasını sağlayan hemoglobin denir.

Anemi kana kırımızı rengini veren ve oksijenin hücrelere taşınmasını sağlayan hemoglobin denir. Bu hemoglobin miktarı belirli bir seviyenin altına düştüğü zaman kansızlık diye adlandırdığımız anemi başlar ve çok ciddi sorunlara yol açabilir. Vücuda yeterli miktarda oksijen girmediği için bazı dokularımız ve organlarımız doğru çalışmamaya başlar ve ciddi tehlikelere yol açar.

Anemi Hastalığına Ne İyi Gelir?

A=Kırmızı et ve türleri

B=Tavuk ve ürünleri

C=Ceviz, fındık, badem tüketiniz.

D=Dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi gibi ürünler,

E=Roka, fasulye, bezelye gibi sebzeler iyi gelmektedir.

F=Kuru bakliyatlar iyi gelmektedirler.

Kansızlığa yakalanmamak için daha çok düzenli beslenmeliyiz yediğimi ürünlere dikkat etmeliyiz aksi takdirde az yemek yersek kansızlığa neden olabilmektedirler. Bu yüzden gün içinde yeterli kaloride yemek yemeye özen göstermeliyiz.

Anemi olan kişi kendini halsiz ve çok yorgun hisseder aksi halde bu yorgunluğun yanında yüksek dozda sinir de yapmaktadır. Anemi ileride daha büyük sorunlara da yol açabilir bu yüzden kendinizde iştahta azlık gibi sorunlar görüyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.

Vücudunuza C vitamini ve B 12 vitamin takviyesi almayı unutmayınız çünkü vücut anemi hastalığındayken çok fazla vitamine ve minarelere ihtiyaç duymaktadır. Vücudunuza yeterli miktarda karbonhidrat , proteini ve yağ alınımına dikkat ediniz mesela ekmek yemekten uzak durmayınız yeterli miktarda da olsa ekmek yemeye özen gösteriniz.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet