Anne Sütünü Kesmek İçin Bitkisel Reçeteler

Anne Sütünü Kesmek İçin Bitkisel Reçeteler
Anne sütünü kesmek için bitkisel reçeteler, Limon ile süt kesme yöntemi, Anne sütünü kesen besinler...

Anne sütünü kesmek için bitkisel reçeteler, fizyolojik ve psikolojik bir süreç olan emzirme anne ve bebekler için önemli bir gelişim aşamasıdır. Anne sütünün ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyaçlarına yetebilen, bebeği hastalıklardan koruması ve bebeğin ilk aşısı özelliğini taşıması, emzirmenin bebek için faydaları arasındadır.

Bebeği iki yaşına kadar emzirmek, ikilinin ilişkilerini kuvvetlendirmesi demektir. Zamanı geldiğinde bebek sütten kesilir. Endişelerinizi bir kenara bırakın siz psikolojik olarak hazır olduğunuzda, anne sütünü kesmek de zor olmayacaktır.

Yavaş yavaş emzirmeyi bırakmak sütü doğal yoldan keser. Doktorlar emzirmeyi yavaş yavaş bırakmayı öneriyor. Yemek yedirmeyi ve biberon ile süt vermeyi deneyerek emzirmeyi bırakabilirsiniz. Emzirmeyi tiksindirerek ya da korkutarak bırakmak doğru değildir. Emzirmeyi bırakma zamanı geldiğinde zaman içerisinde azaltarak bırakmak daha uygundur. Bu süreç uzun sürebilir fakat daha sağlıklı olacaktır.

Limon İle Süt Kesme Yöntemi

Emziren annelerin birbirine tavsiye ettiği oldukça etkili bir yöntemdir. Limonu iç kısımdan ortadan keserek dairesel hareketlerle göğsünüze masaj yapmanız gerekiyor. Limon ile süt kesme yöntemi, günde 2-3 kez düzenli olarak uygularsanız sonuç verme olasılığı oldukça yüksektir.

Buz anne sütünü keser mi?

En çok kullanılan yöntemlerden biri de soğuk komprestir. Buz torbası ya da soğuk lahana ile uygulanır. Bu yöntem ile göğüs kanallarınız sağlıklı yoldan daralacak ve sütün geri gitmesi sağlanarak sütünüzü durdurmaya yardımcı olacaktır. Emzirmeyi bir anda bırakan annelerin tercih ettiği bir yöntemdir. Şiddetli göğüs ağrıları ve tıkanıklığa da iyi gelir. Soğuk duş almak ve göğüslerinize su tutmak da süt üretimini azaltan yöntemler arasındadır.

Anne Sütünü Kesen Besinler

Doktorunuza danışarak bir hafta boyunca günde 1-2 fincan ada çayı tüketebilirsiniz. Bir haftaya yakın sürede sütünüz kesilecektir. Daha fazla çay içmenize gerek yoktur. Süt azaltan gıdalar olan nane ve maydanozu da içme suyuna ve çayınıza karıştırarak tüketebilirsiniz.

Vücudunuzun tüm faaliyetlerini sağlıklı şekilde sürdürmek için her gün bol su içmelisiniz.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet