Bebek Memeden Ne Zaman Nasıl Kesilir?

Bebek Memeden Ne Zaman Nasıl Kesilir?
Bebeğin ne zaman memeden kesilmesi konusunda geçmiş zamanlarda tam bir mutabakat yoktu. Bu sürece bazen doktorlar bazense anneler karar verirdi.

Bebeğin ne zaman memeden kesilmesi konusunda geçmiş zamanlarda tam bir mutabakat yoktu. Bu sürece bazen doktorlar bazense anneler karar verirdi. Artık bebeği memeden kesmek için belirli şartların olgunlaşması bekleniyor. Çocuğun durumu ve alışkanlıkları memeden kesme süresini belirlemede çok önemli faktörler. Bebeği memeden birden kesmek riskli bir yöntem olduğundan öncelikle bebek meme dışındaki bir beslenme şekline alıştırılıyor.

Memeden emen bir bebeğin diğer beslenme kaynağına alışması sabır isteyen zorlu bir süreçtir.

Bu nedenle bebeğin anne sütünden kesilmesi için planlanan tarihten çok önce alıştırma hareketlerine başlanır. Yapmanız gereken ilk iş bebeği bardak ve biberonla tanıştırmaktır. Biberonun süslü ve motifli yerine düz ve sade olanlarının seçilmesi önemlidir. Bu sayede bebek memeden biberona geçerken büyük bir değişim yaşadığını hissetmez.

Memeden kesme temel olarak iki ana devreden oluşur. Bebeğiniz çok inatçı değilse bebeğe biberondan içmesini talep etmeniz ve istemiyorsa 3-4 kez kontrollü olarak aç bırakmanız yardımcı olacaktır. Memeden biberona geçişin yavaş yavaş olması hem bebeğin travmatik bir süreç yaşamasını engeller hem de annedeki akıntı gibi şikayetleri azaltır.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet