Böbrek Taşı Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Böbrek Taşı Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı
Böbrek taşı için tedaviye ne zaman başlanmalı sorusu uzmanlar tarafından şu biçimde cevaplanmaktadır.

Böbrekte ciddi bir tıkanıklık yoksa taş böbrek fonksiyonlarını tehdit edecek büyüklükte değilse bu hastalara medikal tedavi denilen ilaç tedavisi önerilmektedir.

Hastalara 10 ile 15 gün arasında takip de önerilmektedir.

Taş ve ateş oluşmuşsa, böbrek iltihabına yol açmışsa, hasta tek böbreğe sahipse, tedavinin gecikmeden başlaması gerekmektedir. Öncelikle endoskopik yöntemlerle tedavi tercih edilmektedir. İdrar kanalından girilerek hasta uyutulduğu bir anda taş lazer ya da başka bir taş kırma kaynağı ile kırılmaktadır. Endoskopik yöntemle taş alınamayacaksa o zaman açık ameliyat tercih edilmektedir. Bazen ilaçlı böbrek filmiyle bazen de ilaçsız tomografi ile taşın bulunduğu yer, durumunu ve taşın düşüp düşmeyeceği anlaşılmaktadır. Bir diğer yöntem de ESW derilen vücut dışından şok dalgalarla taşın kırılması yöntemidir. Bu yöntemde anestezi ve narkoz yoktur.

Böbrek ağrısı oldukça şiddetli olduğu için insanlar çare olabileceği düşüncesi ile farklı yöntemlere başvurmaktadır. Bu da bazı tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Yapılacak her olaydan doktorun haberi olmalıdır.

Keşfet