Bronşit İçin Bitkisel Reçeteler

Bronşit İçin Bitkisel Reçeteler
Bronş tüplerinin iltihaplanması olarak ifade edilen bronşit hastalığının tedavisi için evde uygulanabilecek doğal yöntemler mevcuttur.

Bronş tüplerinin iltihaplanması olarak ifade edilen bronşit hastalığının tedavisi için evde uygulanabilecek doğal yöntemler mevcuttur.

Bronşit için bitkisel reçeteler incelendiğinde farklı bitki içerikli kürlerin olduğu görülecektir. Hastalık kendi içinde kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrıldığından uygulanacak bitkisel kürler de buna göre farklılık gösterebilir. İki bronşit türünde de benzer belirtiler meydana gelir. Eğer hafifletici ve tamamen bitirici tedavi uygulanmazsa uzun süreli yani akut bronşit ciddi derecede akciğer iltihabına yol açabilir.

Bronşit İçin Bitkisel Çözümler

Evde uygulanabilecek bronşit için bitkisel çözüm önerileri şunlardır:

Zencefil, limon ve bal: Bağışıklığı güçlendiren başlıca besinlerden biri olan zencefil aynı zamanda güçlü bir öksürük önleyicidir. Limon, bal ve zencefili karıştırıp içmek göğsü rahatlatıcı etki yapacaktır.

Soğan: Doğal bir balgam söktürücü olarak ifade edilen soğan vücut için son derece faydalıdır. Bunun için her gün bir çeyrek soğanı kaynatarak suyu içilmelidir. Böylece hem balgam söktürücü etki yapacak hem de bronşit semptomları daha hafif hale gelecektir.

Okaliptüs Ve Lavanta Yağı: Lavanta ve okaliptüs yağı ile özellikle göğüs bölgesine masaj yapmak vücudu rahatlatacak, bronşit şikayetlerini hafifletecektir. Elde edilecek olan etkinin daha uzun sürmesi isteniyorsa yağ sürüldükten sonra ilgili bölgenin üzerine peçete koyulmalıdır. Bu sayede bölgede yağ daha uzun ömürlü hale gelecektir.

Bronşit Öksürüğüne İyi Gelen Kürler

Hatmi Çiçeği Ve Süt Kürü

Bronşit öksürüğüne iyi gelen kürler arasında süt ve hatmi çiçeği kürü ilk sırada yer alır. Bu kür için birkaç tane hatmi çiçeği ve bir su bardağı süt yeterli olacaktır. İlk olarak süt kaynatılır ve ardından birkaç tane hatmi çiçeği kaynatılmış olan sütün içine ilave edilir. Bu karışım yaklaşık beş altı dakika kadar bekletilir ve daha sonra süzülür. Hazırlanan karışım sabah kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce içilir.

Soğan Kürü

Pek çok derde deva olan soğan kürü için iki yemek kaşığı bal ve bir adet kuru soğan kullanılır. İlk olarak soğan doğranır ve içine bal ilave edilir. Bu karışım kapalı bir kapta yaklaşık on iki saat bekletilir. Sonra günde üç kez az karnına tüketilir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet