Çatlaklar İçin Bitkisel Reçeteler

Çatlaklar İçin Bitkisel Reçeteler
Sık kilo alıp vermek gibi durumlardan dolayı sıklıkla yaşanan çatlaklar için bitkisel çözüm önerileri ilgi görmektedir.

Sık kilo alıp vermek gibi durumlardan dolayı sıklıkla yaşanan çatlaklar için bitkisel çözüm önerileri ilgi görmektedir.

Genellikle doğum sonrasında şikayet edilen konular arasında yer alan çatlaklar derinin esnekliğinin kaybolması sebebiyle ortaya çıkar ve bu nedenle çatlaklar için bitkisel reçeteler her zaman yoğun talep görür. Bunlardan kurtulmak için ilk olarak beslemeye dikkat edilmeli, dengeli beslenme tarzı benimsenmelidir. Hızlı kilo alıp verildiğinde cilt yapısı bozulduğundan bu durum kişinin vücuduna çatlak olarak geri döner. Bu durum çoğunlukla yanlış yapılan diyetler sebebiyle olur. Bunu önlemek adına kilo verme süreci uzman eşliğinde olmalı, sağlıklı ve doğal şekilde beslenilmelidir.

Çatlakları Önlemek İçin Bitkisel Çözümler

Meydana gelen çatlakları önlemek için bitkisel çözümler uygulanabilir. Bu amaçla keten yağı, kakao yağı ve gliserin yağı bir kabın içerisinde aynı ölçülerde karıştırılır. Hazırlanan karışım çatlakların olduğu bölgeye her gün olacak şekilde sürülür. İstenilen sonucun elde edilebilmesi için düzenli kullanım büyük öneme sahiptir.

Alternatif olarak farklı yağlar kullanılarak da karışım hazırlanabilir. Bunun için iki çay kaşığı badem yağı, iki çay kaşığı zeytinyağı ve iki çay kaşığı çörekotu yağı karıştırılır. Daha sonra bu karışım çatlakların olduğu bölgeye sürülür. Yaklaşık on dakika kadar beklenir ve ardından ılık su ile durulanır. Çatlaklar genellikle cildin nem dengesi ile doğrudan ilişkili olduğundan yağlarla birlikte bu denge sağlanacaktır.

Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Çatlakları önlemek için cildin ihtiyaç duyduğu nem karşılanmalıdır. Bunun için ilk olarak şeker peelingi denenebilir. Hem cildi canlandıran hem de pratik olan bu yöntem bacak, kol ve karın bölgesinin sağlıklı hale gelmesinde son derece etkilidir. İsteğe bağlı olarak şekerin içine farklı yağlar ilave edilebilir.

Çatlakların tedavisi için aloe vera kullanılabilir. Çok sayıda cilt probleminin iyileştirilmesine yardımcı olan aloe vera ile kısa zamanda gözle görülür sonuçlar elde edilebilir. Düzenli kullanıldığı takdirde pürüzsüz ve canlı bir cilt elde edilecektir. Buna alternatif olarak zeytinyağı, yumurta akı, kakao yağı, limon suyu, patates suyu, vazelin gibi malzemeler de kullanılabilir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet