Kansere Karşı Koruyucu Meyveler Nelerdir?

Kansere Karşı Koruyucu Meyveler Nelerdir?
Kansere iyi gelen meyveler genelde kırmızı meyve gruplarıdır. Böğürtlen, siyah üzüm, yaban mersini, çilek, nar gibi bilinen kırmızı meyveler içeriğinde bulunan flavonoid ve fenolik biyoaktif bileşenlerin özelliği sayesinde anti kanser özelliği taşır.

Kansere iyi gelen meyveler genelde kırmızı meyve gruplarıdır. Böğürtlen, siyah üzüm, yaban mersini, çilek, nar gibi bilinen kırmızı meyveler içeriğinde bulunan flavonoid ve fenolik biyoaktif bileşenlerin özelliği sayesinde anti kanser özelliği taşır. Kırmızı meyveler arasında siyah üzüm, yaban mersini, çilek ve böğürtlen, çilek, nar gibi kırmızı meyveler, içeriğindeki flavonoid ve fenolik gibi biyoaktif bileşenler sayesinde anti-kanser özellikte ve koruyucudur.

Siyah Kırmızı üzüm

İçeriğindeki resveratrol antimikrobiyal antioksidan etkiye sahip kanseri engelleyici özelliği ile bilinen siyah ve kırmızı üzüm gibi meyveler üzerinde yapılan araştırmalara göre Alzheimer hastalığında da iyileştirici etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Sağlıklı hücrelerin korunmasını sağlayan siyah üzüm kanser hücresinin toksit maddesini bloke ederek kanserden korumaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda üzüm meme ve deri kanseri gibi hücrelerin yok edilmesinde yardımcıdır. Kara üzüm çekirdekleri beraber yenildiğinde daha yararlı hale geliyor. Günde 1 bardak tüketerek kalp damar hastalıklarından da korunmanızı sağlıyor.

Mandalina

Sevilen meyvelerden biri olan mandalina yaz aylarında oldukça sevilerek yenilen sulu bir meyvedir. Yapılan araştırmalara göre günde 2 tane mandalina antioksidan içerdiğinden kansere karşı vücudu korumaktadır. Mandalinanın içeriğindeki eliagic asidi kanser hücrelerini öldürerek kanseri önlemektedir.

Böğürtlen

Yaprakları da faydalı olan böğürtlen çay olarak tüketilebilen bir meyvedir. Yapılan araştırmalarda böğürtleninde oldukça fayda sağladığı belirtilmiş kanser önleyici rolüne işaret ediyor. Ve kalp ve damar rahatsızlıklarından da korumaktadır. Günde bir iki bardak kadar tüketilebilir.

Nar

Nar taneleri ile lezzetli bir tada sahip meyve olarak bilinir. Kırmızı taneleri ile ister suyunu isterseniz meyvesini tüketebileceğiniz nar yararlı içeriğe sahip maddeler sayesinde kan şekerinde denge sağlayan kolesterole iyi gelen meyve olarak tüketilmesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre Nar’ın kanserojen maddelere karşı da koruyuculuğu tespit edilmiştir. Günlük olarak 2-3 nar yenilmesi ya da günde bir bardak nar suyu içilmesi tavsiye ediliyor.

Ananas

Tümör hücre gelişimini içeriğindeki bromelain maddesi ile durduran ananas bağırsak ve yumurtalık kanseri akciğer ve cilt kanseri gibi kanser tümörünün hücrelerinin büyümesini önlemektedir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet