Kansızlığa İyi Gelen Şeyler Neler?

Kansızlığa İyi Gelen Şeyler Neler?
Hemen hemen her yaş için görülebilir olan kansızlık, vücudumuzun yapısının değişerek hemoglobin üretim dengesinin bozularak azalmasına ve bunun donucunda meydana gelen duruma kansızlık denir.

Kansızlık Nedir?

Hemen hemen her yaş için görülebilir olan kansızlık, vücudumuzun yapısının değişerek hemoglobin üretim dengesinin bozularak azalmasına ve bunun donucunda meydana gelen duruma kansızlık denir. Vücudumuzdaki kırmızı kan hücresinde görülen kayıp ve yavaş üretim sebebiyle görülmeye başlanılan kansızlık, yer yaş grubu içerisinde görülebilmektedir. Kansızlık sorunu olanların en çok merak ettiği soru, kansızlığa iyi gelen şeyler neler? olduğudur. Kansızlık çekenlerin öncelikli olarak muayene olup doktorunun belirleyeceği tedavi yöntemini uygulaması gerekir.

Kansızlığın Sebebi Nedir?

Kansızlığın sebebi olan hemoglobin dengesinin bozulması, kırmızı kan hücrelerimiz için ihtiyaç duyulan oksijen taşınmasından sorumlu olması sebebiyle bu düzenin bozulmasıdır. Haliyle vücudumuzun gerekli yerlerine oksijen taşımasının yeterli miktarlarda olamaması da beraberinde birçok rahatsızlığı tetikleyebilir. Ayrıca akciğerlerde toplanan oksijenin vücudumuzun tüm organlarına taşınmasını sağlayan molekül, yeterli seviyede üretilememesi sebebiyle de etkilenebilir.

Kansızlığın kişiye bağlı ve çevresel faktörlerine bağlı olarak birçok sebebi olabilmektedir. Bunun dışında vücudumuzda meydana gelen yaralanmalarla ya da kadınların regl olmasıyla da kansızlık görülebilmektedir.

Kansızlığın Belirtileri Nedir?

Kansızlık, görünüşte basit bir rahatsızlık gibi görünse de, vücudumuz ve günlük yaşamımız için çok büyük önem taşıyan bir sorundur. Uyku düzeninden ruh halimize kadar birçok konuda günlük rutinimizi etkileyeceği için başlangıçta bu tip sorunlarla kendini gösterir. Bunun yanında da hemen hemen herkesin kendisini halsiz ve bitkin hissettiği dönemler oluyordur. Bu tip dönemlerde de vücudunuzun belli başlı yapısı çalışmıyor olabilir ve bu sebeple kendinizi rahatsız hissediyor olabilirsiniz. Bu yüzden kansızlığın en yaygın gözüken halsizlik belirtilerini hiçe saymamak gerekir. Kimi zaman nefes darlığı ve düzensizliğiyle birlikte göğüs ağrılarının da görülmesi kansızlık belirtisi olabilir. Ayrıca yoğun baş dönmesi ve günlük yaşamınızı etkileyecek baş ağrılarının da varlığı kansızlığın belirtileri olabilir.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Öncelikli olarak yukarıda görülen belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir uzman doktora görünerek kan değerlerinize baktırmalısınız. Bu şekilde uzmanınızın belirleyeceği sağlıklı beslenme metotlarından birini oluşturup uygulayabilirsiniz.

Kansızlığa iyi gelen besinler neler diye merak ediyorsanız da bunun ilk başında akla gelenlerinden birileri karaciğer ve dalak gibi gıdalar bu konuda tavsiye edilmektedir. Bunun dışında demir deposu besinler, kan değerlerimizi arttıracağı için de faydalıdır. Kuru erik, kuru üzüm, biftek, sardalya, brokoli, lahana ve mercimek de kansızlık için önerilen besinler arasındadır.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet