Ödemle Nasıl Başa Çıkılır

Ödemle Nasıl Başa Çıkılır
Ödem, şişkinlik hissi özellikle kadınların en büyük sorunudur. Uzun süre ayakta kalmak, regl döneminde vücudun şişmesi, aşırı tuz kullanımı vücutta şişkinliğin arttığı dönemlerdir.

Ödem, şişkinlik hissi özellikle kadınların en büyük sorunudur. Uzun süre ayakta kalmak, regl döneminde vücudun şişmesi, aşırı tuz kullanımı vücutta şişkinliğin arttığı dönemlerdir. Günlük beslenme düzeninde yapılan hatalar da ödem oluşmasına sebep olur. Ödem sorunu kilo ile de doğru orantılıdır. Fazla kilolu olmayanlarda geçici bir sorun teşkil ederken, fazla kilolu kişilerde ödem sorunu daha kalıcıdır.

Ödeme Sebep Olan Başka Şeyler de Vardır

Vücutta su dağılımı dengeli şekilde olmalıdır. Ancak aşırı kilo ve stres, toksinlerin artışı lenf kanallarının tıkanmasına neden olur. Kansızlık, tiroit, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da ödem artışına sebep olur. Yaz mevsiminde hareketlilik artıp sıcaklık yükseldiği içini vücuttaki su fazlalığının artması, güneş ışınları, stresin azalması ödemin de azalmasına yardımcı olur. Bunların dışında, ödemi azaltmak için; en önemli yol bol su tüketmektir. Düzenli bir yaşam ve sağlıklı bir yaşam düzeni de sizi stresten uzak tutacağı için ödemlerin atılmasına yardımcı olur. Düzenli beslenmek, düzenli yürüyüşler yapmak, kafein ve asit içeren içecekler ayrıca alkol tüketmek, günlük beslenmede protein, vitamin, süt yoğurt, sebze ve meyveleri düzenli tüketmek, günde 1 avuç kuru yemiş yemek ve mevsim meyveleriyle beslenmek, yemekleri fazla yakmadan pişirmek ödemi önlemenin yollarından bazılarıdır. Bunun yanı sıra zeytinyağlı yemeklerde sebzeleri haşlayıp üzerine yağ gezdirerek yemek de ödemi önleyici bir beslenme biçimidir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet