Regl Döneminde İçilmesi Gereken Çaylar

Regl Döneminde İçilmesi Gereken Çaylar
Bu dönemde ilaç kullanımını azaltmayı söyleyen uzmanlar doğal yollardan beslenmek gerektiğini, ağrıları stresi doğal yönlerle atlatmayı söylerler.

Regli dönemi bayanların ayda bir kere atlattıkları bir dönemdir. Ciddi anlamda sıkıntılı ve ağrılı geçen bu dönemde ilaçlar bazen faydasız kalırken bazen de zararlı olur. Bu dönemde ilaç kullanımını azaltmayı söyleyen uzmanlar doğal yollardan beslenmek gerektiğini, ağrıları stresi doğal yönlerle atlatmayı söylerler.

Bayanlar bu dönemde gerçekten çok gergin stresli ve asabi olurlar. Söylenenleri yanlış anlamak, üstüne alınma, ağlamak bütün bayanlarda görülür bir durumdur. Peki, doğal yöntemler nelerdir? Uzmanların önerdiği çaylar regli döneminde içilebilir. Regli Döneminde İçilmesi Gereken Çayların en başında zencefilli çay, hayıt çayı, papatya çayı, nane çayı, melisa çayı, zerdeçal çayı, söğüt kabuğu çayı, ahududu yaprağı çayı. Zencefil çayı, etkili bir ağrı kesici ve iltihap giderici bir özelliğe sahiptir. Mide bulantısına iyi gelir ve kasılmalara karşı iyi bir yöntemdir. Günde 2-3 bardak içilebilir. Hayıt çayı, yüzyıllardır ağrıların tedavisinde kullanılır.

Hayıt çayı, regl döneminde göğüslerin hassasiyetleşmesini azaltıyor ve ağrılı kramplara iyi geliyor. Kahvaltıdan önce alınması gerektiği söyleniyor. Nane çayı, nanenin sakinleştirici etkisi vardır. Regl döneminde stresi azaltmak, hormonları düzenlemek için içilebilir çaylar arasındadır. Ayrıca baş ağrısına, ishale ve şişkinliğe de çok fazla faydası vardır. Nanenin krampları azaltma etkisi de vardır. Melisa çayı ise şişkinliği azaltır, ağrılara iyi gelir. Ahududu yaprağı çayının ise rahatlatıcı etkisi vardır. Diğer bitki çaylarını mutlaka bir uzmana danışarak tüketmek gerekiyor. Fazla abartıya kaçmadan bu doğal çayları regli döneminde kullanabilir ve rahatlayabilirsiniz. Çünkü bayanlar için şart olan bu doğal yönlü tedavi şekilleri hormonlara da zarar vermiyor.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet