Saç Egzaması Nasıl Geçer? Sebepleri Nelerdir?

Saç Egzaması Nasıl Geçer? Sebepleri Nelerdir?
Kısa tanımı ile egzama derinin dış tarafından veya içeriden meydana gelen çeşitli faktörlere karşı vermiş olduğu durum ve cevaptır.

Kısa tanımı ile egzama derinin dış tarafından veya içeriden meydana gelen çeşitli faktörlere karşı vermiş olduğu durum ve cevaptır. Deri iltihabı biçiminde de meydana gelir. Vücudun bütün bölgelerinde görülmekle beraber aslında hemen hemen her yaş grubunda görülme ihtimali de mevcuttur. Saç derisinde meydana gelen egzama ise genel itibari ile saç egzaması olarak tanımlanır. Egzamayı tetikleyen çeşitli unsurlar vardır. Fakat bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir. Belirtileri ise genel itibari ile ortak olmaktadır. Saç egzaması saç derisinin iltihaplanması şeklinde de başlamaktadır. Bu hastalığın tedavi edilmediği durumlarda ise saç derisi sağlığını yitirecektir.

Saç Beyazlamasının Oluşum Sebepleri Nelerdir?

  • Stres ve beraberinde değişim gösteren duygu biçimlerine paralel bir şekilde derinin reaksiyona uğraması ile görülen bir kronik vakadır. Deri, genel itibariyle depresyon ya da kaygı bozuklukları gibi biçimlerde öncelikli olarak savunma mekanizmalarına geçen organdır.
  • Saç egzamasını meydana gelmesinin bir başka sebebi ise saçların aşırı bir şekilde yağlanmasıdır. Yağlanma neticesinde saçın derisinde anormal bir durum meydana gelir ve malasaziya isimli mantar ile egzama oluşumuna neden olan diğer problemlerin meydana gelmesi kaçınılmaz bir hal almaktadır.
  • Saç derisinin kuru bir halde olması, saç egzamasının meydana gelmesinin bir başka sebebi de bu konu olmaktadır. Özellikle de derinin yağ üretiminin azalış göstermesi ile kuruluğunun temel sebebi olarak nitelendirilmektedir. Saç derisinin kuru olmasıyla beraber kabuklanma ya da kepek problemi de ortaya çıkacaktır.

Saç Derisi Egzaması Bulguları Nelerdir?

Saç dökülmesi, saç egzaması probleminin belirtilerinin başında gelmektedir. Egzamanın meydana geldiği bölgelerde saç derisi sığlığını yitirecektir. Bu durum, aslında saç derisinin sağlığını yitirmesine ve netice itibariyle saç dökülmesinin saç egzaması durumunu ortaya çıkarmasına sebep olacaktır.

Egzama çeşitlerinin ortak belirtisi kaşıntı olduğu ve makalenin başında belirtilmişti. Saç derisinde meydana gelen şiddetli kaşıntı ve saç egzaması problemi gibi durumlar aslında egzamanın kaşıntı şeklinde de kendini göstereceğini işaretidir. Egzama olan bölgenin kaşınması cildin daha da fazla tahriş olmasına sebep olabilir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet