Soğuk Algınlığına İyi Gelen İçecekler

Soğuk Algınlığına İyi Gelen İçecekler
Soğukların yavaş yavaş kendisini belli etmesiyle birlikte, hastalıklar da kapımızı çalmaya başladılar.

Soğukların yavaş yavaş kendisini belli etmesiyle birlikte, hastalıklar da kapımızı çalmaya başladılar. Halk arazında nezle ya da soğuk algınlığı olarak tarif edilen, üst solunum yollarında meydana gelen hastalığın tıp dilindeki adı ise nazofaranjittir. Yılın her mevsimi kendisini gösterse de şüphesiz ki en çok karşılaştığımız mevsim, mevsim geçişleri ve kış aylarıdır. İnsandan insana bulaşan bir hastalıktır ve genellikle öksürük/ hapşırık ile geçer. Vücut kırgınlığı, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı gibi semptomlarla tanınır. Genellikle ciddi bir tedavi gerektirmemekle birlikte evde hazırlayabileceğiniz bitkisel ilaçlarla semptomlarınızı rahatlatabilir, bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Bugün sizler için mutfaklarınızda kolayca hazırlayabileceğiniz soğuk algınlığına iyi gelen içecekler hakkında bir makale derledik. Şifayı kapanlara şimdiden geçmiş olsun.

1- Nane - Limon

Hemen hemen her konuda iyileştirici özelliği bulunan nane limon, soğuk algınlığına yakalananlar için en etkili ve hazırlaması en kolay içeceklerdendir. Sıcak suda kuru nane/ taze nane ve bir dilim limon demlendikten sonra sıcak sıcak tüketilebilir. Dilerseniz içerisine kabuk tarçın ya da karanfil de ekleyerek daha lezzetli ve etkili bir içecek de hazırlayabilirsiniz.

2-Zencefilli Bal

Zencefil, doğada bulunan çok güçlü antioksidanlardan birisidir. Rendelendikten sonra bal ile karıştırılıp macun haline getirildikten sonra macun gibi tüketilebilir. Dilerseniz sıcak suyun içerisine hazırladığınız bu karışımdan bir çay kaşığı kadar dökerek eritebilir, içimini daha da yumuşatabilirsiniz.

3- Boğaz Pastilleri

Boğaz pastilleri, içerisinde özellikle C vitaminini içeren takviye gıdalardır, ilaç değildir. Eczanelerden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Daha başlangıç aşamasında olan soğuk algınlığı için birebirdir.

4- C Vitamini

C vitamini, vücudun bağışıklığını kazanması ve vücuttaki bakterilerle savaşması adına önemli bir vitamindir. Özellikle turunçgillerde bol miktarda bulunur. Portakal, mandalina, limon gibi meyveleri tüketerek bol bol c vitamini takviyesi alabilirsiniz. Özellikle hazırlayacağınız içeceklerin içerisine limon sıkarak hem tat hem de şifa katabilirsiniz.

5- Tarçınlı Ballı Süt

Tarçın, kuvvetli antioksidanlardandır. Bal ile birlikte macun haline getirilip sıcak süt içerisinde eritilirse özellikle boğaz tahrişi, boğaz ağrısı şikayeti olan hastalarda boğazı yumuşatacak ve semptomlarını hafifletecektir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet