Tam Uyuyacakken Neden Düşme Hissi Yaşarız?

Tam Uyuyacakken Neden Düşme Hissi Yaşarız?
Neden uyurken düşme hissi yasarız hiç merak ettiniz mi? Bu his bazı nedenlerden dolayı olmaktadır.

Tam uykuya dalacağımız sırada yataktan düşüyormuş gibi hissederiz. Bu doğal durumlarda olabilir veya psikolojik durumda da ortaya çıkabilir. Bu his bazı nedenlerden dolayı olmaktadır.

Birincisi uyku donemi dediğimiz dönemdir. Bu duruma Nonrem ve Rem dönemi denir. Bu iki dönemin geçişi esnasında vücut kaslarının çok fazla gevşemesi nedeniyle düşme hissi yasayabiliriz.

İkincisi Karabasan denilen olaydır. Uyku felci de diyebiliriz. Uykumuzun değişim evreleri esnasında görülür. Stresli dönemlerde artar ve kişinin düşecekmiş gibi hissettiği fakat hareket edemediği bir durumdur.

Üçüncüsü kullandığımız ilaçlardan kaynaklanan bir durumdur. Gece yatarken aldığımız ve tansiyonumuzu aniden düşüren bazı ilaçlar da bu hissi yaşamamıza sebep olabiliri.

Dördüncü, uyku ve endişe bozuklukları da bu hissi yaşamamıza sebep olabilmektedir. Uykuya geç dalma, sık sık uyanma, uyanmada zorluk gibi birçok şekilde karşımıza çıkabilir.

Beşinci stresli bir yaşamımız varsa bunu kontrol edemiyorsak vücut bu tip tepkilerle bizi uyarır. Stres kontrolü için çözüm üretilmesi gerekmektedir.

Son olarak panik atak nöbetleri, tam uykuya dalarken oluşabilir ve kişinin yatağı kayıyormuş gibi bir his uyandırabilir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet