Ağız Kokusuna İyi Gelen 5 Besin

Ağız Kokusuna İyi Gelen 5 Besin
Çeşitli nedenlerden kaynaklanan ve insanı sosyal hayattan soyutlayan ağız kokusu için etkili 5 besini sıraladık.

Ağız Kokusu, genelde ağız ve diş sağlığı kaynaklı olan bir problemdir. Bazı durumlarda ağız kokusu sadece ağız ve diş sağlığı kaynaklı değil, nefes borusu, mide, karaciğer ve dış etkenlerden kaynaklı olabilir.

Kişiyi sosyal hayattan kısıtlayan ağız kokusunu geçirmek için sorunun nedenini bulmakta fayda var. Ancak evde yapabileceğiniz bazı basit yöntemler ve besinlerle ağız kokusunu geçirmek mümkün. Elbette vereceğimiz besinlerin yanı sıra günde en az 2 kez, 2'şer dakikadan dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

Ağız Kokusunu Geçiren 5 Besin

Hürriyet.com'da yer alan bir haberde; ağız kokusunu geçiren 5 besine yer verildi. Etkili ve doğal yöntemle ağız kokusunu geçirmenin mümkün olduğunu, vereceğimiz besinleri deneyerek sizler de kanıtlayabilirsiniz.

1- Elma

Elma, oldukça taze tadı olan bir meyvedir. Nefes tazeleme konusunda etkili olan elma, içerisinde barındırdığı lif sayesinde, tükürük temizleyici görevi görür.

2- Karanfil

Aromatik bir yapıya sahip karanfil, sadece ağız kokusunu gidermekle kalmıyor, aynı zamanda diş ve diş eti sağlığını da koruyor.

3- Adaçayı

Adaçayı, antibakteriyel yapıya sahip bir bitkidir. Gün içerisinde bir fincan adaçayı içerek veya adaçayından hazırlanmış gargara kullanarak, ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

4- Maydanoz

Nefesinizi tazelemek ve ağız içerisindeki bakterileri yok etmek için bir tutam maydanoz yiyebilirsiniz.

5- Yoğurt

Yoğurt, iyi bir probiyotik kaynağı olduğu gibi ağız içini temizlemek için de birebirdir. Güç içerisinde 1-2 kaşık yoğurt yiyerek ağızda oluşan kötü kokuları engelleyebilirsiniz.

Ayrıca ağız kokusunu engellemek için; taze nane, naneli şeker veya sakız, rezene çayı, limon, kekik ve okaliptus çayı veya şekerini kullanabilirsiniz.

Keşfet