Geçmişten günümüze kadar en etkili doğal yöntem! Öksürüğü bıçak gibi kesiyor

Geçmişten günümüze kadar en etkili doğal yöntem! Öksürüğü bıçak gibi kesiyor
Öksürük sorunundan sizleri kurtaracak tamamen doğal bir tarif! Üstelik boğaz ağrısına da iyi geliyor! Şifalı baharatların en iyisi o

Havalar soğudu. Giderek öksürük sorunuyla baş etmek güçleşiyor. Genelde öksürük sorunuyla karşılaşınca dikkate almayız. Ancak bazı yöntemleri denemekte fayda var.

İlaçlara sarılmadan önce öksürükle mücadele edebileceğiniz bazı doğal bilgiler paylaşacağız.

Doktor Tarif olarak paylaştığımız bu içerikleri sizlerde arkadaşlarınıza ulaştırın. Önce kendi tarifimizi vereceğiz. Sonrasında da herkesin bilmesi gereken bilgileri paylaşacağız.

KARABİBERLE ÖKSÜRÜĞE SON

1 Fincan süt cezve ile kaynatılır. Süt kaynadıktan sonra fincana konur. Sonrasında 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı bal eklenir iyice karıştırılır. Sonrasında süt içilir. Bu tarifle öksürükten 1 saat içerisinde kurtulacaksınız. Aynı zamanda boğaz ağrısına da bu tarif iyi gelecektir.

Hürriyet'te yer alan habere göre, grip; ateş, titreme, kaslarda ağrı, ağızda ve boğazda kuruluk, baş ağrısı, öksürük, yataktan kalkamayacak derecede bitkinlik ve uyuma hissi ile kendini gösterebilir. Bazı kişilerde kusma görülebilir. Genellikle 7-10 gün sürer.

İşte, Ahmet Maranki'den grip, nezle, soğuk algınlığına iyi gelen öksürük, burun akıntısı ve baş ağrısına iyi gelen şifalı kür tarifleri...

AHMET MARANKİ'DEN ŞİFALI KÜR TARİFLERİ

* Soğan suyu sıkılır, 1 çay bardağı su, bir miktar balla karıştırılıp günde 2-3 defa içilir.

* 1 bardak kaynar suya, 2 gram ıhlamur konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3-5 bardak içilir.

* 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı tarçın konur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

* 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı zencefil konur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.

* 1 bardak kaynar suya, 5 gram biberiye konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

* 1 bardak suya, 10 gram maydanoz konulur. 5 dakika kaynatılıp, 10 dakika bekletilir. Suyuna bal ve limon ilave edilerek günde 3-4 bardak içilir.

* Her bir fincan için, parmak ucu kadar kök zencefil, 1-2 parça hibiscus, 2 çay kaşığı kadar kuşburnu, 1 tatlı kaşığı kadar ıhlamur çiçeği veya yaprağı, 1 adet karanfil 2-3 dakika kaynatılır ve 2-3 dakika kadar da demlenir. Çok ince bir dilim limonla, şekersiz olarak günde 3-4 fincan içilir.

* 1 tatlı kaşığı balı, 1,5 çay kaşığı toz zencefili ve 1 çay kaşığı toz zerdeçalı karıştırarak, macun yapıp sabah akşam yutmak faydalıdır.

Kaynak: Akşam - Hürriyet -

Keşfet