Herkesin Kolaylıkla Yapabileceği Çok Pratik Çilek şerbeti tarifi

Herkesin Kolaylıkla Yapabileceği Çok Pratik Çilek şerbeti tarifi
Çilek şerbeti, özellikle yaz aylarının buz gibi içilecek bir içeceğidir. Ev yapımı olan çilek şerbeti, ani gelen misafirlere ikram edilecek en güzel tattır.

Yaz aylarının bunaltıcı sıcağında, buzlu yapılan bir çilek şerbeti ikramı, ferahlatıcı etkisini hemen gösterecektir. Son derece memnun edici olan şerbet, her daim yapılıp içilecek mükemmel bir lezzettir.

İlk olarak çileklerin saplarını çıkaralım. Hepsini tek tek çıkardıktan sonra, büyük ve geniş bir kabın içinde iyice yıkayalım. Bol suda bir kaç defa suyunu değiştirelim ve temizleyene kadar yıkayalım. Bütün çileklerin ortalarından ikiye keselim. Hepsine aynı işlemi uyguladıktan sonra, geniş bir kabın içine bir sıra çilek, bir sıra toz şeker serpelim.

Bütün çilekler bitinceye kadar bu işleme devam edelim. Daha sonra çilek kabımızın üzerini geniş bir kevgir ile örtüp, bir gece bu şekilde bekletelim. Çilekler iyice suyunu çıkarana kadar bekleyelim. Bir gece bu şekilde beklemiş olan çileklerin içine bir miktar su koyalım ve karıştıralım.

Karıştırdıktan sonra, ince bir süzgeçten başka derin bir kaba geçirip posasını bırakmasına yardımcı olalım. Daha sonra çileğin çıkan şurubunu bir şişeye alalım ve şişenin ağzını kapalı tutalım. Şerbet içeceğimiz zaman veya ikram edeceğimiz zaman, bardağın yarısından daha az şerbet, kalan yarısına soğuk su koyup karıştıralım. İçine buz koyarsak daha lezzetli olacaktır. Şerbetimiz içilmeye hazırdır. Afiyet olsun.

MALZEMELER

1 kg. çilek
1 kg. toz şeker
1 su bardağı su

Keşfet