Köfteyi Yanlış Pişiriyoruz En Doğrusu Böyle Pişirmek Daha Lezzetli oluyor

Köfteyi Yanlış Pişiriyoruz En Doğrusu Böyle Pişirmek Daha Lezzetli oluyor
Köfte Türk mutfağında çokça sevilen bir lezzettir. Peki lezzetli lokum gibi bir köfte nasıl pişirilir? İşte püf noktaları

Köfte en sevilen milli yiyeceklerimizden biridir. Balkan ülkelerinde de köfte kültürü oldukça yaygındır. Ancak Türkiye'de yapılan köfteler çok daha lezzetli olur. İster Trakya köftesi olsun ister İnegöl köftesi isterseniz Sivas köftesi..

Türkiye'nin dört bir yanındaki köfteler ayrı bir lezzet ve anlam taşır. Sofralarımızdan eksik olmayan bu köfteler dedik ya kültürümüzün bir parçasıdır. Ancak öyle bir köfte var ki benim diyen ustalarınkilerden bile güzeldir.

Anne köftesinden bahsediyoruz. Annelerimizin yaptığı köfteler çok daha lezzetli olur. Onlar diğer köftelere karşın çok daha lezzetlidir.

Ancak şimdilerde herkes köftem güzel olmuyor diye isyan edip tarif sitelerinde harıl harıl araştırma yapmakta. Bu durum dikkatimizi çekti ve bizde sizlerle tadı damakta kalacak bir anne köftesi nasıl yapılır paylaşmak istedik.

Haber7 tarafından yayınlanan bir içerikte pratik anne köftesi nasıl yapılır aşama aşama anlatılmış.

Öyle ki bu içerik sayesinde köftelerim oldukça güzel oldu diyenlerin sayısı da epey fazla. İçerik tam 6 yıl önce yayınlanmasına rağmen halen köfte severler tarafından dikkatlice saklanıyor. Bizlerde daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmak istedik. Vereceğimiz bu bilgileri sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların da çok lezzetli köfteler yapmalarını sağlayabilirsiniz. 8 Başlık altında lezzetli köfteler yapmanın sırlarını paylaşacağız.

İşte komşularınızı bile kapınıza koşturacak olan lezzetli köfte yapmanın püf noktaları..

Bayat ekmekleri harca kabuğuyla birlikte atmayın

Köftelerinizin yumuşak olmasını istiyorsanız ekmekleri kabuğuyla koymayın. Kabuklar köftenin sertleşmesine neden olur. Kabukları eklerseniz diğer malzemelerin ölçüsünü de artırmanız lazım ki köfteniz ısırıldığında taş gibi olmasın. Tarifinizde ekmek yerine galeta unu da kullanabilirsiniz.

Köfteyi elinizle yoğurun

Köfte, elle yoğrulup hazırlanan bir yemektir. Ellerinizin kirlenmesin diye ya da hijyen çekinceleriyle metal araç gereçlerden yardım alıyorsanız, metal tadı köftenize geçecektir. Ellerinizi işin içine karıştırmamakta ısrarcıysanız tahta kaşığı tercih edin.

Soğanı suyunu sıktıktan sonra harca ekleyin

Köfteyi köfte yapan malzemelerden biri de kuşkusuz soğan. Kuru soğanı doğramak yerine, daha homojen bir yapı için rendelemeyi deneyin. Köftenizin çok sulu olmaması için soğanlarınızı harca eklerken suyunu sıkın ya da süzün.

Kıymayı iki kez çektirmeden satın almayın

Kıyma "köftelik kıyma" olarak satılsa da marketten, kasaptan köfte için kıyma alırken döş etini iki kez makineden çekmelerini isteyin. Hatta satın aldığınız kıyma ağırlığının yüzde 20'si oranında kavram yağı da alıp onu da iki kez çektirirseniz daha leziz bir tarife imza atabilirsiniz.

Farklı pişirme teknikleri için farklı tarifler uygulayın

Köfte tarifleri bir dünya. Farklı binlercesi mevcut. Bu noktada pişirme tekniğiniz de çok önemli. Örneğin, tavada köfte kızartacaksanız yağsız et seçmeli, tercihiniz fırında köfte ise yarım yağlı kıyma çektirmelisiniz. Aynı şekilde kızartma köftelerin malzemeleri de fırındakine nazaran daha tok olmalı ki tavada pişerken dağılmasın.

Köfteyi hazırladıktan sonra bir süre bekletin

Mükemmel köfteler yapmak için bilmeniz gereken sırlardan biri de, harcı bir gün önceden hazırlayıp gece buzdolabında bekletmek. Eğer hemen gün içinde tüketecekseniz de, buzdolabında en az yarım saat bekletmeye çalışın. Böylece malzemeler dağılmaz ve daha lezzetli olur.

Yüksek ateşte pişirmeyin

Köftenin iyisi kısık ateşte pişirilenden çıkar. Dışının hafif kabuk bağlaması ve mühürlenmesi için öncelikle yüksek ateşte ters yüz etmek doğru bir tercihken sonrasında hemen ateşin altını kısmak gerekir. Yüksek ateşte pişen köftelerin dışının daha çabuk pişeceğini, içleri çiğ kalacağını unutmamak gerekiyor. Köftelerinizin mangalda, ızgarada pişmişe yakın bir tada sahip olmasını istiyorsanız kalın tabanlı döküm tavayı tercih edebilirsiniz.

Tavada çevirirken çatal kullanmayın

Genelde ateşte pişen köfteleri çatalla ters yüz etme gibi bir adetimiz var. Ama çatal köftenin dağılmasına yol açabilir. Bu yüzden en doğru ve garanti tercih maşa kullanmak. Köftelerin her bir yüzeyini ortalama 3 dakika pişirmek leziz ve sulu köfteler için yeterli.

DİP NOT: Köftelerinizi pişirirken tavada veya mangalda.. Fark etmez.. Üzerinde bir minik buz gezdirin. Bu yöntem köftenizin çok daha lezzetli ve sulu olmasını sağlayacağı gibi lokum gibi de pişmesini sağlayacaktır.

Keşfet