Lezzetli ve daha sağlıklı yemek yapmanın püf noktaları.

Lezzetli ve daha sağlıklı yemek yapmanın püf noktaları.
Bu haberimizde lezzetli yemek yapmanın püf noktalarını açıklamaya çalışacağız. Birkaç tane basit kural açıklayacağız. Türk mutfağının eşsiz yemeklerini bu tarif sırlarıyla daha lezzetli hale getireceksiniz.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, yemek yapmak bir sanattır, her aşçı bir sanatçıdır demiştik. Lezzetli yemek yapmak için öncelikle yapacağımız yemeye karar verdikten sonra yemek için kullanacağınız malzemeleri hazırlarız. Doğranacakları doğrarız, yıkanacakları yıkarız, bunları ayrı ayrı tabakla elimizin altında bulunacak şekilde dizeriz, daha sonra yemek yapmaya başlarız.

Yemek yapmaya başladığınızda geç pişen malzemeleri önce, erken pişen malzemeleri sonra pişme sırasına göre pişirme kabına koyarak yemeğimizi pişiririz. Pişme zamanının iyi ayarlanması gerekiyor. Diğer malzemeleri de pişme zamanına göre sırasıyla yemeğimize katarız. Yemeğimizin ateşini belli bir ayarda tutarak belli bir zamanda pişmesini sağlarız. Yemek pişerken yemeği fazla pişirmek ya da az pişirmek lezzetini kaçırabilir. Yemeğin içine katacağımız baharatları da önceden tespit edebiliriz. Yemeğin lezzetini bozmayan birbirine uyumlu bütün malzemeler aynı yemekte kullanılabilir, bu kişinin damak zevkine göre değişiklik gösterebilir. Her aşçının belli bir yemek yapmak usulü vardır ve bu genellikle birbirinden farklıdır.

Şunu da belirtmek istiyorum ki tat ve lezzetler kişilere göre değiştiği için, bazı kişilere lezzetli gelen yemekler bazı kişilere lezzetsiz gelebilir bunu da dikkate alarak yemek yaparken kendi damak zevkimize uygun yemekler yapmaya gayret göstermeliyiz.

Tat ve lezzetler görecelidir, dediğim gibi kişiden kişiye, toplumdan topluma ve kültürden kültüre değişiklik gösterebilir, yemek yaparken bunu da dikkate almakta fayda vardır diye düşünüyorum.

Her aşçının lezzeti farklı farklı olur, farklı lezzetler bizim için değişmez bir öneme sahiptir. Anadolu mutfağında çeşitli lezzetler süregelmiştir, iyi bir aşçı geleneksel lezzetleri koruduğu gibi, yeni yeni lezzetler bulabilir. Bu da farklı malzemelerin farklı şekilde kullanılması ile olur, bunu aşçı kendisi belirler ve damak tadına uygun bir şekilde çok güzel lezzetler ortaya çıkarabilir. Bütün malzemelerin farklı pişme zamanı farklı tadı ve kokusu vardır, bu tatlar birbirini bozmayacak şekilde karıştırılır, pişme zamanına göre sıralaması iyi yapılırsa ortaya çok güzel lezzetler çıkabilir. Afiyet olsun

Keşfet