Oklavasız, merdanesiz, balon gibi kabaran çok lezzetli krep lavaş tarifi

Oklavasız, merdanesiz, balon gibi kabaran çok lezzetli krep lavaş tarifi
Balon krep yapmaya ne dersiniz? Üstelik kabartma tozu kullanmanıza da gerek yok

Krepler Türk mutfağında da çokça sevilen lezzetler arasındadır. Tavsiyetarifler.com sitesinde yayınlanan bir içerikte herkesin evde kolay bir şekilde yapabileceği harika bir krep tarifi paylaşıldı

Tarifi öğrendiğinizde dışarıdan ekmek bile almak istemeyecek hatta vakit buldukça bu tarifi deneyeceksiniz. İşte bilmeniz gereken her şey! Denediğinizde eminiz ki çok ama çok şaşıracaksınız.

Afiyetler olsun

Püf noktası: daha iyi sonuç almak için silikon spatula kullanın lütfen 1 kepçe hamuru ısınmış tavanın ortasına dökün kepçenin tersi ile hamurun kenar kısımlarına değmeyecek biçimde küçük pasta tabağı büyüklüğünde yayın üzeri matlaşıp dokunduğunuzda ele yapışmayana kadar bekleyip diğer yüzüne çevirin elinizle videoda ki gibi döndürün 10-15 saniye kadar bekleyip tekrar diger yüzüne çevirin nemini kaybedip hamur krep halinden çıkıp pişmeye başlayınca silikon bir spatula ile üzeri arara hafifçe baskı uygulayıp bu arada sık sık aralıklarla kabarıncaya kadar çevirmeye devam edin.

Not: Ekmeği tavanın içinde döndürüyoruz ki ısının her yanına ulaşmasını sağlamak ve her iki yüzü eşit ve tamamen pişmesi için tamamen piştik sonra kabarmaya başlıyor çünkü yani hiç bir yeri nemli kalmamalı.

Hamurumuzu krepten kalın lavaştan ince olacak biçimde dökün ne çok kalın nede çok ince olmamalı

Spatula ile basmamızın nedeni de aşağıdan ısı alıp içeride hava boşluğu oluşturup ekmeğin kabarması sağlamak bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunları yapmadığınız takdirde ekmeğiniz kabarmayacaktır !!!

Malzemeler:

  • 3 su bardağı su
  • 3 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 silme tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Yapılışı: Öncelikle karıştırma kabı içerisine 1 silme tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 3 su bardağı su alın ve karıştırın. üzerine 3 su bardağı un ve 1 yemek kaşığı sıvıyağ ekleyin topak kalmayacak şekilde pürüzsüz hafif akışkan bir hamur ede edin. Ocağın büyük gözünde kısık ateşten biraz yüksek ateşte tavayı ısıtın. Ardından hamurdan 1 kepçe dökün ve kepçe ile hamurdan yuvarlak olacak şekilde yayalım.

Hamurun üzeri matlaşınca hamurun diğer yüzünü çevirin. Kabarması için elinizle ekmeği tavanın içinde döndürüp pişirin. Tekrar diğer tarafını çevirin ve ekmeğin üzerine aralıklarla ezmeden hafif hafif bastırın. Pişen ekmeği temiz bir bezle üzerine alın ve hamurlaşmasını önlemek için üst üste koymayın. Kalan tüm hamurlara aynı işlemi uygulayın. Afiyet olsun.

Kaynak: Tavsiyetarifler.com

Keşfet