Pilavdaki büyük tehlike. Kimse pek farkında olmuyor. Yanlış Pişiriyorsunuz

Pilavdaki büyük tehlike. Kimse pek farkında olmuyor. Yanlış Pişiriyorsunuz
Pilav Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak bazılarımız pilav pişirirken yanlış yapıyor ve bu yöntemde pilavın tüm besin değerini yok ediyor.

Pilav kültürümüzde büyük önem taşır. Ancak bazılarımız pilav yaparken sağlığını tehlikeye atıyor. Yapılan araştırmalarda bunu doğrular nitelikte. Büyüklerimizin yıllardır yapmış olduğu tarifleri bir kenara koyan yeni nesil maalesef pratik olmak uğruna hem kendi sağlığını hem de o pilavı tüketen kişilerin sağlığını tehlikeye atıyor.

Eskiden bir çok kişi pilav pişirirken çok daha dikkatli olurdu. Örneğin 1 gece önceden ıslatılmış pirinçle pilavlar yapılırdı. Şimdilerde ise çok sayıda kişi pirinci bir süzgeç yardımıyla yıkayıp sonrada hemen pilavı pişirmeye başlıyor. Bu yöntem pilavı besin değeri olmayan zehirli bir yiyeceğe dönüştürüyor. Üstelik çokça yapılan pilavı birde ertesi gün tekrar ısıtıp tüketenler ise iki kat zehir tüketmiş oluyor.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarla büyüklerimizi haklı çıkaran sonuçlara ulaştılar. Türk mutfağında büyük önem taşıyan pilavın doğru pişirme yöntemi hakkında bilgiler verdiler. Sözcü gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde dünyanın en saygın bir bilim insanının yapmış olduğu teste yer verildi. O test sosyal medyada da olay oldu.

Çok sayıda şef ise yöntemin doğru olduğunu belirterek pilav pişirirken mutlaka bu yöntem uygulanmalı uyarısında bulundular. İşte Sözcü gazetesinde yer alan pilavla ilgili o deneyin ayrıntıları.

Belfast’ta biyolojik bilimler profesörü Andy Meharg, BBC’de katıldığı bir programda sağlıklı pilav pişirme yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

Yapılan araştırmaya göre pirinç ancak bir gece önceden suda bekletilirse zehirlerinden arınabiliyor.

BİR GECE ÖNCEDEN ISLATMAK GEREKİYOR


Profesör Meharg üç pişirme türünü karşılaştırarak pirinçteki arsenik oranlarını ölçtü.

İlk olarak yaygın pilav yapma yöntemini kullanarak yani bir ölçek pirince, iki ölçek su koyarak pirinci haşladı.

Bu yöntemin sonunda Meharg arseniğin çoğunun pirinçte kaldığını gördüğünü belirtti.

Meharg, Bir ölçek pirince beş ölçek su konduktan sonra pişirilen pirinçte ise arsenik oranının yarılandığını gördü.

EN GÜVENLİ YÖNTEM


Son olarak bir gece önceden ıslatılan pirinçte ise zehrin yüzde 80 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Meharg’a göre en güvenli pilav yapma yöntemi pirinci bir gece önceden ıslatmak, ertesi gün iyice yıkamak ve durulamak ardından bir ölçek pirinci beş ölçek suda pişirmek.

Kaynak: SÖZCÜ - BBC TÜRKÇE

Keşfet