Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak ve Sizi Hastalıklara Karşı Koruyacak Bitki Çayları

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak ve Sizi Hastalıklara Karşı Koruyacak Bitki Çayları
Mevsim geçişlerin de birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Kapılan hastalıkları daha hızlı atlatmanın en önemli çözümlerinden biri bitki çayları.

Fakat bitki çaylarını hastalandıktan içmek yerine hastalanmadan önce içilmesi önerilmektedir. Çünkü vücudun hastalıkları karşı kendisini korumasında ve bağışıklık sisteminizin daha güçlü kalmasını sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken kış çaylarının tariflerini kendi istediğinize göre değiştirip tüketebilirsiniz.

Güçlü Kış Çayı
1 parça (1 cm) taze veya kuru zencefil + yarım yeşil elma + 1 çubuk tarçını, 2-3 su bardağı kaynar suya eklenir ve 15-20 dakika kaynatılır. Altını kapattıktan sonra, 2 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı rezene, 1 tutam adaçayı ekleyerek 5 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülen çaya limon eklenerek tüketilir. Çayı ister sıcak ister soğuk tüketebilirsiniz.

Elma Çayı
1 küçük boy taze veya 1 avuç elmayı, 1,5 tarçınla beraber 10-15 dakika kaynatılır. Kaynama sonrasında süzülür ve tüketilir.


Ekinezya Çayı
1 litre kaynamış su ile 4-5 kaşık kuru ekinezyayı kapalı bir kaba koyduktan sonra ağzı kapatılarak 3-5 dakika demlenmesi beklenir. Rengini suya bırakan çayı süzerek içebilirsiniz. İçine başka birşey eklememeniz önerilir ve 15 gün içildikten sonra ara verilip sonra tekrar içilebilir.

Keşfet