Ceviz Kabuğu ile Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Ceviz Kabuğu ile Saç Boyası Nasıl Yapılır?
Bayanların en çok ihtiyaç duyduğu güzellik ürünlerinden saç boyasının doğal yapım yolları arasında ceviz kabuğunun kullanıldığını biliyor muydunuz?

Çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan saç boyasını ceviz kabuğu kullanarak yapmak hem daha sağlıklı hem de oldukça ekonomiktir. Saç boyalarında çeşitli kimyasallar kullanılmakta olup bunlardan pek çoğu da cildimiz için oldukça zararlıdır. Üstelik kısa zamanda dipten uzayan saçların sürekli boya işlemine maruz kalması hem saça hem de saç derisine zarar verebilmektedir. Bu nedenle pek çok bayan doğal yollarla yapılan boyaları tercih etmekte olup, ceviz kabuğu ile saç boyası yapımı da günümüzde bayanların kullandığı metotlar arasında bulunmaktadır. Bu metot sayesinde aynı zamanda ceviz kabuğunun saça olan faydalarından da yararlanılmaktadır. Şimdi kısaca ceviz kabuğundan hazırlanan doğal saç boyasının yapılışı ve ceviz kabuğunun saçlara yararlarından bahsedelim.

Öncelikle ceviz kabuğundan saç boyası yapımı için gerekli malzemeler; bir miktar ceviz yaprağı, bir yemek kaşığı kadar ceviz kabuğu tozu ve iki su bardağı su olarak hazırlanır. Daha sonra su tencereye konarak içine ceviz yaprakları ilave edilir. Bu şekilde yaklaşık yirmi dakika kaynadıktan sonra, karışım demlenmeye bırakılır. Hazırlanan ceviz kabukları havanda güzelce dövüldükten sonra blenderdan geçirilir ve daha sonra kaynatılarak demlenmeye bırakılan karışımın içerisine bir yemek kaşığı miktarında konur. İyice karıştırılarak hazırlanan ve saç boyası yerine kullanılabilecek bu karışım haftada bir kez saçlara uygulanabilir. Saçta yaklaşık bir saat kadar tutulduktan sonra durulanır. Bu şekilde hazırlanan doğal saç boyası ile saç rengi koyu renge dönerek istenmeyen beyaz saçlar koyulaşmaya başlamaktadır.

Ceviz Kabuğunun Saç İçin Faydaları

Ceviz kabuğu kullanımının saça pek çok faydası da bulunmaktadır. Ceviz kabuğu kullanımı ile saç dökülmeleri önlenebilmekte ve aynı zamanda saç mat görüntüsünden kurtularak yerine parlak bir görünüm kazanmaktadır. Ayrıca ceviz kabuğunun kaynatılıp ılımaya bırakıldıktan sonra, ılıyan karışım ile saçların yıkanması saçta oluşan kepeklenme sorununu önleyebilmektedir. Kepek sorunu olan kişilere uzmanlar bu yöntemi de tavsiye etmektedir. Aynı zamanda bu hazırlanan karışım uzmanlara göre saçların sağlıklı uzamasını da sağlamaktadır. Ceviz kabuğunun bu kadar faydalı olmasından dolayı ceviz kabuğundan yapılan saç boyası ile saçlardaki beyazlıklar

Keşfet