Cilt alerji testi nedir?

Cilt alerji testi nedir?
Alerji cilt testleri, alerji semptomlarına neden olan maddeleri belirlemek için kullanılır. Genelde cilt altına bir alerjen özü uygulanır, ardından cilt reaksiyonunun değerlendirilmesi yapılır.

Bu prosedür, yaptırdığınız alerji cilt testinin türüne göre değişiklik gösterecektir. Deri testleri; prick testi, intradermal test ve yama testidir.


Prick testi (delme veya delinme testi olarak da bilinir). İlk olarak, bir doktor veya hemşire, ön kolunuzun veya sırtınızın bir bölgesinde uygulama yapacaktır. Cildin belirli bölgeleri bir kalemle işaretlenir ve test edilecek tüm alerjenler orada tespit edilir. Polen, hayvan kılı veya böcek zehiri gibi ilgili işaretler, herhangi bir potansiyel alerjenik ekstrakt damlası olarak uygulanır.

Prick testi kanamaya sebep olmaz. Burada alerji durumuna göre değerlendirme yapılır.
intradermal testi incelenecek yüzeye uygulanır ve cilt temizlendikten sonra diğer testte olduğu gibi az miktarda alerjen doğrudan derinin altına enjekte edilerek uygulanır.

Yama Testinde ise cilt üzerine yara bandı gibi bir madde yerleştirilerek alerjenin uygulandığı başka bir yöntemdir. Bu test alerjik kontakt dermatiti tespit etmek için yapılabilir. Sistemde alerji antikorları varsa, cildiniz tahriş olur, örneğin çok küçük bir sivrisinek ısırığı gibi. Bu reaksiyon, kişinin bu maddeye alerjisi olduğunun anlamına gelir.

Keşfet