Evde Pratik Saç Bakım Önerileri

Evde Pratik Saç Bakım Önerileri
Saç bakımı herkes için çok önemli. Bu bakımı yaparken çok fazla para harcamamak ve kuaförlerde saatlerce zaman öldürmemek de hemen herkesin istediği durumlardan biri.

Evde Saç Bakımı Mümkün Mü?

Bilinçli bir şekilde evde yapılan bakım saçlar için son derece kaliteli ve yeterli olacaktır. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey hangi ürünlerin ve malzemelerin kullanılacağını bilmektir. Evde kolayca bulunan malzemeler ile pratik bir şekilde saç bakımı yapmak mümkündür.

Bunun için en çok kullanılan ürünler zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve avokado yağı gibi ürünlerdir. Tabi ki bu malzemeler yumurta, bal gibi içeriklerle de zenginleştirilebilir.

Dökülen Saçlar İçin Badem Yağı

Saç dökülmesine son derece iyi geldiği bilinen badem yağı saç diplerini güçlendirmektedir. Bu doğrultuda badem yağı içerikli bir saç maskesi hazırlayarak saç dökülmesini engellemek mümkündür.

Eşit ölçülerde zeytinyağı ve badem yağını birleştirin. Ardından içine bir yumurtanın sadece sarısını kırın ve güzelce karıştırın. Bu karışım tamamen homojen hale geldiğinde saç diplerinden saç uçlarına doğru uygulayabilirsiniz.

Uygulamadan sonra saçlarınızın başka yerlere temas etmemesi için toplayarak sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra en az 2 saat boyunca bekleyin. Bekleme işleminden sonra saçınızı önce bol su ardından şampuan ve tekrar bol su ile yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayın.

Saçları Nemlendiren Zeytinyağı

Zeytinyağının hem saçlar hem de cilt üzerindeki nemlendirici etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Durum böyle olunca zeytinyağı kullanılarak hazırlanan ürünler sayesinde saç diplerini nemlendirmek mümkün.

Bu duruma ek olarak sadece nemlendirmek yerine aynı zamanda beslemek de isteyenler için harika bir maske tarifi var. Öncelikle saç uzunluğunuza göre eşit miktarlarda zeytinyağı ve avokado yağını karıştırın. Bu karışımın içine 1 yemek kaşığı da bal ekleyin ve güzelce karışın. Hafif macun kıvamına geldikten sonra karışımı saçınıza uygulayın. Çok fazla diplere uygulamak yerine saç uçlarına uygulamaya özen gösterin.

Uygulamadan sonra 45 dakika boyunca bekleyin ve sonrasında saçlarınızı güzelce yıkayarak şampuanla arındırın. Bu uygulamayı da haftada 2 ya da 3 kez uygulamanız mümkün.

Keşfet