Güneş yanığı ve güneş yaralarına ne sürülmeli, nasıl tedavi edilmeli?

Güneş yanığı ve güneş yaralarına ne sürülmeli, nasıl tedavi edilmeli?
Yaz mevsimine girmemiz ve artan sıcaklar, bunaltıcı güneş vücudumuzu ve yaşamımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Açık havada çalışanların, hatalı güneşlenenlerin ve cildi hassas olanların karşılaştıkları en büyük sorun ise güneş yanığı ve güneş yaraları oluyor. Oldukça acı verici olan güneş yanıkları tedavilerine zaman geçirmeden başlanılması gerekiyor.

Güneş yanığı cildimizin kızarmasıyla başlar. Hatta ilerleyen aşamalarda güneş yaraları su toplama ve kabarma gibi emareler gösterir. Su toplayan bir yarada uzman tedavisi olmalıdır. Özellikle beyaz tenliler ve güneşe duyarlı cilde sahip insanoğlu bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar. Güneş yanıkları tedavisinde, ilk aşamada kendiniz de çözümler üretebilirsiniz. İlk olarak yanık bölgeyi soğuk suyla ıslatılmış süngeri cildinize değdirmeden ıslatmalısınız. Yanık deriyi ovuşturmak tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle süngerden soğuk suyu yanık cilde çok az şekilde damlatmalısınız. Yanık olan bölgeye katiyen krem vs. sürmeyin. Eğer su toplama durumu artmışsa kesinlikle doktora görünmelisiniz.

Yanık deriye yoğurt da sürebilirsiniz. Yoğurt kuruyan cildi nemlendirir ve korur. Ancak yoğurdu uzun süre derinizde tutmamalısınız. İnce bir beze buz sararak da cilde soğuk tedavisi yapabilirsiniz. Eğer kısa sürede bir eczaneden yanık kremi temin edebilirseniz ince bir bez yardımıyla onu da sürebilirsiniz. Bol bol su içilmelidir. Ayran ve limonlu su içerek de su kaybına vücudunuzun içeriden vereceği destek görevini üstlenir. Bu süreçte güneşe çıkılmamalı, yumuşak ve cilde zarar vermeyecek kıyafetler giyilmelidir.

Eğer güneş yanığı ve güneş yaraları bu süreçte ilerliyor, kabarıyor ve su topluyorsa, kesinlikle doktora görünmelidir. Aksi halde güneş yanıkları ciddi sorunlara yol açabilir.

Keşfet