Hassas Saç Derisi İçin Maske Önerisi

Hassas Saç Derisi İçin Maske Önerisi
Evde saç bakımı son derece önemli bir konudur ancak önemli olduğu kadar da pratiktir. Önemli püf noktaları bilen herkes evde kolayca saç bakımı yapabilir.

Hassas Saç Derisi Nasıl Olur?

Saç derisi belirli aralıklarla kendini yenilemektedir. Bu yenileme sürecinde saç derisinin kendi yağı da dahil olmak üzere doğal süreçteki her şeye belirli miktarlarda ihtiyacı vardır. Saçların yıkanması durumu saç derisinde biriken ve vücut tarafından üretilen yağların da uzaklaştırılması demektir.

Bu şekilde şampuan ya da farklı bakım ürünleri ile yıkanan saçların bir kısmı hassas oldukları için bu ürünlerle sık temas etmeleri durumunda belirli sorunlar yaşayabilirler. Bu sorunlar genellikle kepek gibi saç derisinde yaşanan kurulukla ortaya çıkar.

Hassas Saç Derisinin Beslenmesi Çok Önemli

Saç derisinin hassas olması demek bir açıdan güçsüz olması demektir. Saç derisinin güçsüz olmasına sebep olabilecek pek çok farklı faktör olsa da saçların iyi beslenmesi bu hususta en önemli şarttır. Saçların beslenmesi için piyasada belirli ürünler olduğu gibi evde uygulanabilecek formüller de mevcuttur.

Saçları en çok besleyen ürünlerden biri avokado yağıdır. Yapısında bulunan pek çok mineral ve vitamin sayesinde saç derisini besler ve güçlendirir. Özellikle bu vitaminlerde E vitamini avokado yağında bol miktarda bulunmaktadır ve saç derisi için de son derece yararlıdır.

Nemlendirmeyi Asla İhmal Etmeyin

Saç derisi hassas olan kişiler sık sık kepek sorunu ile karşılaşırlar. Kepek durumu aslında saç derisinin fazla kuruması ve burada bulunan ölü derinin uzaklaştırılamaması durumudur. Bu derinin kuruması ve ölmesi doğal bir süreç olsa da uzaklaştırılamaması durumu tamamen saç diplerinin yeteri kadar nemli olmadığını göstermektedir. Bu durumun önüne geçmek için saçların nem dengesini korumak gerekir.

Saçların nemlendirilmesi için en ideal ürün olarak zeytinyağı önerilmektedir. Zeytinyağı kullanımı ile hassas saçların yeteri kadar nemlendirilmesi mümkündür. Zeytinyağını avokado yağı ya da badem yağı gibi diğer besleyici yağlar ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Haftada iki kez eşit miktarlarda karıştırdığınız bu yağları saçlarınıza uygulayın ve 45 dakika bekleyin. Ardından güzelce yıkayın.

Keşfet