Saç neden beyazlar? Saç beyazlamasının önüne geçmek mümkün mü?

Saç neden beyazlar? Saç beyazlamasının önüne geçmek mümkün mü?
Saçın beyazlaması sorununun kaynağı ve beyazlamayı yavaşlatma konusunda tavsiyeler.

SAÇ NEDEN BEYAZLAR? SAÇ BEYAZLAMASI NEDEN OLUR? SAÇ BEYAZLAMASININ NEDENLERİ NELERDİR? SAÇ BEYAZLAMASININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR Mİ?

Saç neden beyazlar?

Asıl olan şudur ki; gerçekte saçımızın temel rengi beyazdır. Biz daha doğmadan önce gelişmeye başlayan ve adına ‘melanin’ denen pigmentler sayesinde beyaz olan renk, çeşitli renklere doğru evrilir.

Birçok faktör eşliğinde renklenen saçlar; bir dönem sonra özüne, yani beyaza döner. Peki buna sebep olan faktörler nelerdir, birlikte inceleyelim.

Saç beyazlamasının nedenleri nelerdir?

Çoğunlukla yaşa bağlı olarak ortaya çıkan beyazlama hareketi, kimi insanlarda erken yaşta da başlayabilir. Neticede her insana farklı zamanlarda uğrayan beyaz saçın nedenlerine baktığımızda, şu sonuçlara ulaşıyoruz:

>Genetik faktörler: Yalnızca anne ya da babadan değil, aile büyüklerimizden kalan gen mirasından dolayı da, erken veya orta yaşlarda beyaz saçla tanışıyor olabiliriz.

>Yaşlanma: Saçların renk oluşumunu sağlayan melaninin, zamanla azalması sonucu saç ve sakalda gri-beyaz tonlarının baskın olduğunu deneyimlemeye başlarız. Pigmentlerde yaşanan bu değişim, saçları ağartma yolunda hızlı ilerlenmesine yol açar.

>Travmalar: Ani olarak yaşanan ve insanı derinden sarsan; şok, ölüm, depresyon temaları saçın beyazlamasına etki eden bir başka faktördür.

>Çevre faktörü: Kullanılan birçok kimyasal saç ürünü, değişen hava durumu ve iklim; saç köklerini olumsuz etkiler.

> Hipofiz bezi bozukluğu: Tiroid bezleri başta olmak üzere; kalp ritmi, kan basıncı dengesizlikleri, saç beyazlamasına neden olabilecek durumlara örnek olarak gösterilebilir.

Saç beyazlamasının önüne geçmek mümkün mü?

Saç beyazlamasının önüne geçecek bir formül henüz yok, ancak beyazlamayı geciktirme konusunda yapılabilecek bazı şeyler var:

>Aşırı stresli yaşamdan kaçmak,

>Yaşanan duygusal olayların hassasiyetine kapılmamak,

>Beslenme düzenine önem vererek; beyazlama üzerinde etkisi büyük olan demir, bakır, B12 eksikliğinin önüne geçmek,

beyazlayan saçın engellenmesinde iyi iş çıkaracaktır.

FOTOĞRAF: unsplash.

Keşfet