Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken 5 Süper Besin

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken 5 Süper Besin
Her kadın mükemmel ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister ancak bunu nasıl yapacağını bilemez. Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kadınlar birçok farklı yönteme başvururlar.

Bazen saçlarını güzel bir görünüme kavuşturmak isterken işler yolunda gitmez ve saçlar yıpranır.

Sağlıklı saçlara sahip olmanın yolu sadece kimyasal ürünlerden değil aynı zamanda mutfaktan geçmektedir. Sağlıklı beslenen kişilerin saçları da kendileri gibi sağlıklı olacaktır. Beslenmesine ve yediklerine dikkat eden kişilerin saç telleri daha kuvvetli ve hacimli olacaktır. İşte, sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken 5 süper besin.

Somon Balığı

En çok Omega-3 içeren balık türü somon balığıdır. Somon balığı sadece kalp sağlığını değil aynı zamanda saç sağlığını da oldukça etkilemektedir. Omega-3 içerisinde bulunan yağ asitleri saç derisinin yumuşaklığını korumada yardımcı olur. Omega-3 eksikliği olan kişiler mat görünümlü bir saç yapısına sahip olur. Bu durumda saçların dökülmesine neden olur. Bunun yanı sıra demir, b12 ve proteinlerde saçları güçlendirir ve kırık oluşumunu engeller.

Yumurta

Yumurta içeriğinde yapıcı ve onarıcı birçok mineral ve vitamin barındırmaktadır. Bu nedenle her gün düzenli olarak yumurta tüketilmelidir. Yumurta saç köklerini besler ve güçlendirir. Düzenli yumurta tüketimi saçların parlak görünmesine katkıda bulunur. Yumurta demir eksikliğine çok iyi gelir. Bu nedenle saç dökülmesi şikâyeti olan kişiler mutlaka yumurta tüketmelidir.

Badem

Badem, kaju ve ceviz gibi kuruyemişler E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler haftada birkaç gün mutlaka bu kuruyemişlerden tüketmelidir. E vitamini saç dökülmesini engellerken aynı zamanda saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Havuç

A vitamini içeren havuç, saç derisini korur ve saç köklerini kuvvetlendirir. Sağlıklı ve parlak saç derisine sahip olmak isteyen kişiler mutlaka havuç tüketmelidir.

Yoğurt

Yoğurt içerisinde bol miktarda protein bulundurur. Proteinler ise saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yoğurt içerisinde B5 ve D vitaminlerini de içerir. Sağlıklı ve nemli saçlara sahip olmak isteyen kişiler yoğurdu düzenli olarak tüketmelidirler.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet