Sakal Çıkarmada Etkili Olan Yöntemler

Sakal Çıkarmada Etkili Olan Yöntemler
Sakal erkeklerin sosyal ortamda kendine olan özgüvenlerini son derece etkileyen bir görsel aksesuardır. Bazı erkeklerin köse ve seyrek sakallı olabilir. Bu durum genellikle genetik olabiliyor fakat genetiğin önüne geçen bazı sağlık problemlerimde yol değil.

Bazı hormonların eksikliği nedeniyle sakal gelişimi etkilendiği bilinmekte, bunlar hipotiroidi ve erkeklik hormonun azlığından kaynaklanabilir, daha sağlıklı bilgi edinmek adına bir endokrinoloji bölümüne başvurmak yararlı olacaktır. Bunların dışında herhangi bir rahatsızlık yoksa sakal çıkarmak için doğal yöntemlere ya da ilaç tedavisine başvurulabilir.

1. MİNOKSİDİL

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan minoksidil bir kılcal damar kanlandırıcı ve tansiyon ilacıdır. Sakal çıkarmada etkili ve kullanılan yöntemler arasında en verimli sonucu veren bir üründür. Sakal çıkarmada uzun süreli ve düzenli kullanıldığında eğer sakal kökleri bulunuyorsa aktif edip çıkmasını sağlayacaktır. Kullanım süresi 1 yıla kadar uzatılabilir. Fakat ilacın yan etkileri baş ağrısı, saç dökülmesi, kalp çarpıntısı olarak görülebilir.

2. Sarımsak

Sarımsak uzun yıllardan beri sakal çıkarmada kullanılan doğal ve etkili olan bir üründür. Kullananların çoğunu memnun eden sarımsak birkaç aylık kullanımla kişiden kişiye değişmekle birlikte faydasını gösterecektir.

3. Badem yağı

Uzum süreli kullanımında var olan sakalları gürleştirdiği bilinmekte fakat kullanılan yöntemler arasında en düşük verimi sağlayan olan badem yağı herkese aynı etkiyi vermeyebilir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet