Tarçınla Yapabileceğiniz Doğal Maskeler

Tarçınla Yapabileceğiniz Doğal Maskeler
Tarçın genellikle Asya’da yetişen hoş kokusu ve acı tadıyla bilinen bir baharattır. Tarçının araması güzel olduğu için özellikle tatlılarda ve bazı yemeklerde kullanılmaktadır.

Cilt sağlığı üzerinde de faydaları bulunmaktadır.

Bu sebeple tarçınla yapılabilen doğal maskeler vardır. Tarçın yakıcı bir baharat olduğu için direk suyla karıştırıp cilde uygulanması zararlıdır. Cildinize zarar verebilir. Cildinizi tahriş edebilir. Bu sebeple tarçınla yapabildiğiniz doğal maskelerin içerisine farklı malzemeler ile birlikte ekleyebilirsiniz. Yapılan doğal maskeler cildinizi temizler.

Temizlenen cilt daha berrak, mermer gibi görünecektir. Günümüzde güzellik her şeydir. Cildimize düzenli olarak bakım yapmalıyız. Güzellik merkezlerinde tonlarca para harcayıp yaptıracağınız bakımı evde kendinizde yapabilirsiniz.

Cildi yağ, kir, siyah noktalardan arındırmalıyız. Bu noktada tarçın eklenecek diğer malzemeler ile birlikte cildimize güzellik getirecektir. Genç, ışıltılı, nemli cilt herkesin hayalidir. Verilecek tariflerle yaptığınız tarçın maskeleri size yardımcı olacaktır. Düşük maliyetlerle yapacağınız bu tarifler güzelliğinize güzellik katacaktır. Cildinizi daha temiz hale getirip yaşlanmayı geciktirecektir.

Limonlu Ballı Tarçınlı Maske

Tarçınla yapılabilen doğal maske tariflerinden en çok bilineni limonlu ballı tarçınlı maskedir. Bu maske kullanılan herkes tarafın ilk kullanıştan itibaren beğenilmektedir. İçeriğindeki limonla cilt renginiz açılacak. Probleminiz azalacaktır. Tarçın arındırıcı bir madde olarak bu maskede işlev görecektir. Bal ise cildinize nem katacaktır. Hassas cilt yapısı olan bireylerde yanma meydana gelebilir. Bunun için karışımı daha çok bal oranı daha az limon ve tarçın oranıyla en aza indirebilir. Tarçınla yapılan doğal maske tarifi şöyledir;

  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı tarçın tozu
  • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeler bir araya alınarak karıştırılır. Hafif jel gibi bir yapı elde edilir. Tüm yüze uygulanır. Göz ve göz kenarına uygulamayın. Dekolte ve boyun bölgesi içinde kullanılabilir. Bu maske ile aynı zamanda kararmış bölgelerinde rengini açabilirsiniz. Yüzünüzde veya cildinizde 15 dakika maskeyi bekletin. Kuruyunca iyice durulayın ve cildinize göre nemlendiriniz ile nemlendirin.

Limonlu Tarçınlı Maske

Tarçınla yapılabilen doğal maske tariflerinden bilinen diğer maske limonlu tarçınlı maskedir. Özellikle çok yağlı cildiniz varsa bu maskeyi uygulayın.

  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1çay kaşığı limon suyu

Malzemeleri karıştırın. Temiz cildinize uygulayın. 5 dakika bekletip yıkayın. Cildinizi nemlendiriniz ile nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet