Alzheimer tespiti için en etkili metod hangisidir ?

Alzheimer tespiti için en etkili metod hangisidir ?
Alzheimer konusunda tecrübeli, dünyaca ünlü bilimadamları yaptıkları klinik araştırmalara ilişkin ilk bulguları paylaşarak açıklama yaptılar.

Şu ana kadar, Alzheimer Hastalığının önceden tespit edilmesine ilişkin yüzlerce çalışma yapıldığını, bir çok bilim adamının bu konuda tespit metodları olduğunu kaydeden yetkililer, geliştirmiş oldukları metodun ise şu ana kadar tespit edilen metodlardan en az 12 kat daha etkili olduğunu açıkladılar.

Amerika’da basılan Amerikan Nöroloji Akadamesi’nin yayın organı olan “Neurology” adlı dergide yayınlanan bulgu sonuçları ve metoda ilişkin açıklamalar şöyle;

Bilişsel bozukluklara sahip olan insanlarda ilerleyen zaman diliminde Alzheimer hastalığının ortaya çıkıp çıkmayacağı konusunda iki metod geliştirildi.
İnsan beyninin ayrıntılı bir biçimde incelenmesine ilişkin kısaca PET adı verilen (Pozitron Emisyon Tomografisi) tarama ile kişilere bir cümle kurgusu söylenip, daha sonra bunu söylemesi istenmiştir. Epizodik Hafıza Testi’nin Alzheimer’ın tespiti noktasında en etkili metodlardan birisi olarak ortaya çıktı.
Amerika’nın gözde üniversitelerinde olan California Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları bilişsel bozukluğa sahip hastalar üzerinde kliniksel araştırmalar yaptı. Deneklerin yaşları 55 – 90 arasında değişioyordu. Toplam katılan denek sayısı ise 85 olarak gerçekleşti.

Geliştirilen Alzheimer önceden tanı metodlarının günümüzde kullanılan popüler testlere oranla çok daha güvenilir olduğunu tespit ettiler.

Keşfet