Bitki Çayı İçerken Dikkat Edin! Yapılan Bu Hata Tehlikeli Hale Dönüştürüyor

Bitki Çayı İçerken Dikkat Edin! Yapılan Bu Hata Tehlikeli Hale Dönüştürüyor
Bitki çayları özellikle kış aylarında faydaları çokça bilinen çaylardır. Ancak dikkatli tüketilmezse zararlı olabiliyor.

Bitki çaylarını soğuk kış günlerinde hastalıklardan korunmak için tüketiyoruz. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda bitki çayı tüketiyoruz.

Ancak bitki çaylarını zararlı hale getirebilen bazı hatalar var.

Sabah gazetesinin geçtiği habere göre: Dr. Öğretim Üyesi Türkan Özer, bitki çayı tüketimi için uyarılarda bulunarak herkesi uyardı.

Konuyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunan Özer, "Kışın en çok üst solunum yolu enfeksiyonları ile karşılaşıyoruz. Bu hastalıklarda bitki çaylarının faydasını yadsıyamayız. Ancak ilaçla kullanımları, ilaçların yan etkilerinin artmasına neden olabilir. Eğer ilaç kullanan bir kişiysek, kalp hastalığımız varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsak, bitki çaylarını içerken dikkatli olmak gerekir" diyerek bitki çayları konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Sabah gazetesinde yayınlanan uyarı bu şekildeydi. Bir uyarı da Doktor Tarif'ten geldi.. Her bitkinin de çayı içilmez. İnternette güvenilir olmayan bitkilerden elde edilen çaylar öneriliyor. Bu çaylardan uzak durmanızda yarar var.

En güvenilir bitki çayları arasında papatya, nane, zencefil, yeşil çay ve ıhlamur gibi çaylar gelmektedir.

İnternette her gördüğünüz bilgiye inanmayın ve sağlığınız için mutlaka dikkatli olun.

Keşfet